Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Özersay: “Bakanlar Kurulu artık yoktur”

Özersay: “Bakanlar Kurulu artık yoktur”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, koalisyon ortağı olarak Halkın Partisi’nin seçimlerden önce hükümetten çekilme kararı almasına rağmen Başbakan olduğu dönemde Ersin Tatar’ın istifa etmemesi noktasında, ardından da Başbakanlığı sona ermeden önce vekalet vermememe noktasında önemli hatalar yaptığını savundu.
HP’den verilen bilgiye göre, Meclis Genel Kurul toplantısında konuşan Özersay, Tatar’ın hataları nedeniyle de devlet geleneğinin yok sayıldığını, ülkede devlette bir boşluk oluşmasına neden olunduğunu söyledi ve “Bakanlar Kurulu artık yoktur” dedi.

DEVLET GELENEĞİ GÖZARDI EDİLDİ

Halkın Partisi’nin, hükümetten çekilme kararı aldığını ve bu kararın net olduğunu vurgulayan Özersay, Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’na istifasını sunmayarak devlet geleneğini göz ardı ettiğini söyledi.

TATAR VEKALET VERMEDİ

Özersay, Ersin Tatar’ın Başbakanlık görevine devam ederken, birine vekalet vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Telefon açtım, ‘ille bana vekalet vermenize gerek yok, partinizden birine veriniz’ dedim, buna rağmen Sayın Tatar vekalet vermedi. Devlette boşluk oluştu” dedi.

UBP’DE SEÇİM OLMASI TATAR’IN MESELESİ DEĞİL

Başbakan olmadığından, Bakanlar Kurulu’nun da olamayacağını belirten Özersay, “Hukukun gereği neyse biz onu yapacağız. UBP’de seçim olması Tatar’ın meselesi değil. Sayın Tatar’ın bir an önce hükümeti kurma görevini birine vermesi gerek” şeklinde konuştu.

Özersay, “Biz yeni hükümet kurulana ve bakanlıklar devredilene kadar, cari görevler dışındaki görevleri yapacak değiliz” dedi.

KIB-TEK’E SORUNLU BİRİ ATANDI

Öte yandan Özersay, Kıb-Tek müdürünün görevden alınması, buraya yeni bir müdür atanması konusunda da konuşarak, bunun son derece yanlış, hukuksuz ve siyasi etiğe aykırı olduğunu söyledi. Özersay, bu makama, hakkında cezai ve disiplin soruşturması olan birinin atandığını belirterek, yeni hükümet kuruluna kadar herkesin bu konuyu hassasiyetle takip etmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ