Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Özersay: “1 Temmuz kararı değişmez diye bir şey yok”

Özersay: “1 Temmuz kararı değişmez diye bir şey yok”

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada KKTC’de kapıların kapalı olmadığını, uluslararası alanda deniz, hava ve karayolu geçişlerin açık olduğunu ancak karantina uygulamasının bulunduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’ın yarından itibaren yeni bir uygulamaya geçeceğine, PCR negatif test sonucu ile güneye girişlerin başlayacağına dikkat çeken Özersay, geçiş kapıların açılması konusunda “14 gün boyunca bu uygulamayı görmek istiyoruz” dedi.

“Rum tarafı uluslararası uçuşlara başlamayacağını açıklasaydı bugün belki de geçişlerle ilgili daha farklı noktada olurduk” diyen Özersay, “Biz ve Başbakanlık altındaki Bilim Kurulun söylediği şudur; 14 gün boyunca bu durumun izlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rum tarafını uygulayacağı bu yöntem sıkıntı yaratmazsa bu izlenecek ve ona göre karar verilecek” dedi.
İşini kaybetme riski altında olanların 1 Temmuz’a kadar Güney Kıbrıs’ta kalmayı kabul ettiğini de söyleyen Özersay, Cumartesi günü itibarıyla test yapmaya başlayanlar olduğunu aktardı.

Hangi ülkelerle açılım yapılabileceğini konusundaki çalışmayı Sağlık Bakanlığı’nın yapacağını, ülkeleri risk konusuna göre kategorize etmek konusunda bir görev üstlendiğini vurgulayan Özersay, şartların sürekli değiştiğinin bilinciyle, risk çok artarsa Temmuz başında yeniden bir değerlendirme yapılabileceğini de ekledi.

BRT

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ