Özdemir Berova: Herkes müsterih, herkes rahat olabilir

Özdemir Berova: Herkes müsterih, herkes rahat olabilir

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Hayat pahalılığı ödeneği hakkının yılda üç kez uygulanmasını öngören 11 yasa tasarısının oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmasında, “Herkes müsterih, herkes rahat olabilir” dedi.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Meclis’te Hayat pahalılığı ödeneği hakkının yılda üç kez uygulanmasını öngören 11 yasa tasarısının oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından söz aldı.

Özdemir Berova, 2023 ve 2024 yıllarında enflasyonun yüksek olduğu bir dönemden geçildiğini belirterek, hükümetin temel şiarının, özellikle orta ve alt gelirli insanların yüksek enflasyon altında ezilmemesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Özellikle gıda alanında doğrudan gelir desteğini 2024 yılı bütçesinde geçmiş yıllara nazaran yüzdelik açısından çok daha yüksek seviyeye getirerek, hayvancı ve çiftçinin, üretimini devam ettirmesi ve artırması adına mali kaynakları yarattıklarını ifade etti.

Bakan Berova, sağlık alanında ilaç sıkıntısı ve diğer alanlarda sıkıntı yaşamamak adına bütçeye gerekli ödenekleri koyarak, halkın sağlık açısından da sıkıntı yaşamayacağı bir 2024 öngörüsü yarattıklarını belirtti.

Bakanlık olarak devletin üzerine düşen mükellefiyeti zamanında yerine getirme adına büyük bir gayret içerisinde olduklarını vurgulayan Bakan Berova, piyasa anlamında da bir güven yarattıklarını ifade etti.

Berova, 2023 yılında yüzde 83.5 oranında bir enflasyon ortaya çıktığına dikkat çekerek, çalışanların ücretlerinin, hayat pahalılığı ve vergi düzenlemesiyle yüzde 83’ün çok daha üzerinde, yüzde 100’ün üzerinde rakamlara ulaştığını ifade etti.

Ocak ve şubat ayında gıda alanındaki enflasyonun bütünsel enflasyonun üzerinde çıktığını kaydeden Berova, 2023 yılında gıda alanındaki enflasyon oranının yüzde 67 olduğunu ancak hayat pahalığını gıda üzerinden değil kümülatif olarak yaptıklarını söyledi.

“Herkes müsterih, herkes rahat olabilir” diyen Berova, hükümetin olanaklarını zorlayarak, orta ve alt gelirli gruplar için her türlü önlemi alacağını vurguladı. Berova, geçecek yasalarla birlikte mayıs ayı sonunda ücretlerin, dört aylık hayat pahalığı hesaplanarak, maaşlara ve ücretlere yansıtılacağını belirtti.

Maliye Bakanı Özdemir BerovaCTP’nin hayali bir popülizm anlayışı içerisinde olduğunu savunarak, değişiklik önerisine olumsuz görüş belirtti.

Özdemir BerovaCTP Milletvekili Devrim Barçın’ın Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasasına ilişkin konuşmasına yanıt verdi.

Uzman askerlerle ilgili sorunun farkında olduklarını belirten Berova, güvenlik ödemelerinin Türkiye tarafından karşılandığını ve GKK ile bu konu üzerinde bir çalışma yürüttüklerini anlatarak, çalışmanın sonucunda bir yasal düzenleme ihtiyacı doğarsa hükümetin bunu Meclis gündemine getireceğini söyledi. “Bizim bu konuya olan hassasiyetimiz en üst seviyededir” diyen Berova, muhalefetin bu konuda müsterih olmasını istedi.

Ardından Sivil Savunma Teşkilatı Personel (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın madde madde görüşülmesine geçildi. Sonrasında tasarı, bütünü oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Son olarak Canaltay, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin komite raporunu sundu. Madde madde görüşülmesinin tamamlanmasının ardından bütünü oylanan Tasarı, oy birliği ile kabul edildi ve Meclis’in bugünkü çalışması tamamlandı.

Gelecek birleşim yarın saat 10.00’da yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ