Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Ortada denetimsiz bir toplum var”

“Ortada denetimsiz bir toplum var”
  • KKTC
  • 22 Haziran 2022

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, ‘Kıbrıs Postası’ TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa katıldı.

“ORTADA DENETİMSİZ BİR TOPLUM VAR”

Anayol devriyesi olayının kaldırıldığının altını çizen Avcı, “Ortada denetimsiz bir toplum var” dedi.

Avcı, “Yollar bozuk, araba trafiği çok, sürücü kalitesi kötü ve cezalarda caydırıcı olmadığı için kazaların artarak devam edeceği bir acı gerçek” diye konuştu.

“EMNİYET KEMERİ KULLANMIYORLAR”

Geçen yıl 9 yolcu ve emniyet kemeri takmadığı için 12 sürücünün hayatını kaybettiğini ifade eden Avcı, kaza yapan arabaların fotoğraflarına baktıklarını belirtti. Avcı, “Araba kabininin bozulmadığı kazalar var ama içindeki insanlar ölüyor… Çünkü emniyet kemeri kullanmıyorlar” dedi.

İnsanlarda devlet korkusu olmadığının altını çizen Avcı, “Kaza sebeplerine baktığımda geçen yıl toplam 33 kişi hayatını kaybetmiş, 18 kişi aşırı süratten” diye konuştu.

“RESMİ TRAFİK EĞİTİM KİTABI OLMAYAN BİR DEVLETİMİZ VAR”

Ehliyet verme sisteminin ve eğitiminin değiştirilmesi gerektiğine değinen Avcı, “Resmi trafik eğitim kitabı olmayan bir devletimiz var” ifadelerini kullandı.

Bu yıl dört ayda 112 kişinin alkollü yakalandığına ve alkol oranlarının ‘yüksek’ olduğuna dikkatlari çeken Avcı, “Geçen yıllarda alkol promili 70-90 arasındaydı ama şu an 200-300 promil, hala buna sadece 7 bin TL para cezası ve 3 ay ehliyetini alma cezası veriliyor” dedi.

“ARABAYA, MAHKEME GÜNÜNE KADAR EMARE OLARAK EL KONULMALI”

Avcı, bu insanların yine araba kullanacağını belirtti ve “İçki içmiyor mu artık?” sorusunu sordu. Mutlaka mahkemeye çıkarılmaları gerektiğinin ve arabaya mahkeme gününe kadar emare olarak el konulmasının önemine vurgu yaptı.

“POLİS TEŞKİLATININ KADROSU YETERSİZ”

“Geri kalmış ülkelerde trafik polisliği hep geri plana atılmıştır” diye konuşan Avcı, şu anda polis teşkilatının kadrosunun yetersiz olduğuna dikkat çekti.

“UYUŞTURUCUYU BİR TEK POLİS YAKALIYOR, HÜKÜMET ORTADA YOK”

Avcı, “Uyuşturucuyu bir tek polis yakalıyor hükümet ortada yok” dedi. Uyuşturucu testi ile ilgili yasanın 21 ay mecliste bekletildiğini belirten Avcı, “On yıldan beri ilk defa trafik yasası tartışılıyor mecliste ciddi bir şekilde, bu yasa eğer hayata geçmezse kendimize devlet dememeliyiz” diye konuştu.

Avcı, yasanın hayata geçmemesi durumunda bunun ‘Meclisin bile uyuşturucu kullanmaya yeşil ışık yakması’ anlamı taşıyacağını söyledi.

Araba sürerken uyuşturucu kullanıldığını hatta kullanıcıların arabaya yalpalayarak gittiklerini ama uyuşturucu kullandıklarının ispatlanamadığını söyleyen Avcı, bunun sebebinin test yapılmaması olduğundan bahsetti.

Avcı, “Uyuşturucudan dolayı PGM her gün birilerini yakalıyor ama devlet nerede? Satılmasına ve kullanılmasına teşvik mi ediyorlar?” sorularını yöneltti.

“ŞOFÖR OKULLARI VE SİGORTALAR DEVLETİ İSTEDİĞİ GİBİ İDARE EDİYOR”

Şoför okullarının ve sigortaların devleti istediği gibi idare ediyor oluşundan yakınan Avcı, “Yollar bozuk dedik ama bununla ilgili kaç tane dava var?” şeklinde soru sorarak “Bunu mahkemeye götürmesi gereken kurum sigortalardır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ