Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Oluşturulacak kaynağın gider öngörülerini görmek istiyoruz”

“Oluşturulacak kaynağın gider öngörülerini görmek istiyoruz”

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetten, maaşlardan kesilerek oluşturulmak istenen kaynağın gider öngörülerini görmek istediklerini söyledi.

Erhürman, Cumhuriyet Meclisi’nde iç tüzük kapsamında “Son siyasi gelişmeler” başlığı altında yaptığı konuşmada, Meclis gündemine getirilen yasa önerisiningiderler kaleminde, bütçede olduğu gibi gider öngörülerinin yer alması gerektiğini ancak bunu göremediklerini belirtti.

Tek beklentilerinin şeffaflık olduğunu kaydeden Erhürman, “Maliye hangi gelirini aktaracak, nereden tasarruf yapıldığı, gönüllük, lüks tüketim ne kadar vergilendirilecek” gibi unsurları da öneride görmek istediklerini ancak bu yaklaşımların hiçbirini göremediklerini ifade etti.

Erhürman, hükümetten ciddiyet istedi, kendilerine yönelik yapılan söylemlere karşı ise “herkes haddini bilecek” ifadesini kullandı.

Hükümete “şeffaflık” eleştirisinde bulunan ve güvensizliğini dile getiren Erhürman, Ercan Havalimanı, ülkeye gelen depremzedelerle ilgili farklı açıklamalar ve havayolu şirketi üzerinden hükümete eleştirilerde bulundu. Erhürman, hükümeti ciddiyete çağırarak, “doğruları söyleyin canımızı yeyin” dedi.

KTMMOB Yasası’nın da geri çekilmesini isteyen Erhürman, hükümete, yanlış adımlar atmak ve geri çekmek yerine, düzgün kararlar alma çağrısında bulundu.

Bakanlar Kurulu kararıyla İskele Belediyesi’ne kanalizasyon katkısı için düzenleme yapılmaya çalışıldığını ancak bunun yanlış olduğunu ifade eden Erhürman, “Bu ülke yönetilmiyor. Ülkede dingil koptu. Kendinize gelin. Ülkeye çok şey kaybettiriyorsunuz” dedi.

Okullarda Türkçe bilmeden eğitim gören çocuklar olduğunu ifade eden Erhürman, çocukların harcandığı bu durumun gelecek açısından da tehlikeli olduğunu kaydetti.

Erhürman, depremden etkilenen öğretmenler yerine emekli öğretmenlerin de derslere girdiğini ifade ederek, tebrik etti.

Çam kese böceğiyle mücadelenin önemine de işaret eden Erhürman, bütçe ayrılmayan ve ilaçlama yapılmayan bu konuda ne yapılacağını sordu. Erhürman, kese böceği yüzünden ağaçların tükenme noktasına geldiğini kaydetti.

Yerinden söz alan Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu da, toplanacak kaynakların harcama kalemleri olacağını ve bu kaynakların, isteyenin istediği gibi kullanacağı bir kaynak olmayacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ