Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Oktay: “Yeni bir müzakere süreci olacaksa ancak iki devlet arasında olabilir”

Oktay: “Yeni bir müzakere süreci olacaksa ancak iki devlet arasında olabilir”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Polis Müdürlüğü Araç ve Malzeme Teslim Töreni’nde konuşuyor.

Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

‘-Sayın Cumhurbaşkanımız vicdanların, mazlumların sesidir. Hakkın ve haklının yanında dimdik durdu, yarın da duracak.

-Kıbrıs konusunda asla “asla” demeyin. Yeni bir müzakere süreci olacaksa ancak iki devlet arasında olabilir. İki devlet de eşittir, egemendir, bağımsızdır. ”

“KIBRIS TÜRKÜNÜ HAKLI DAVASINDA HİÇBİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Oktay, “Kıbrıs Türkünü iki devletli çözüm yolundaki haklı davasında bir gün bile yalnız bıramadık, bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Biz birlikte güçlüyüz” diyen Oktay, Anavatan ve garantör ülke olarak, KKTC’nin çözüm vizyonuna desteklerini yineledi. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin haklarını Türkiye’nin haklarından ayırmadıklarını vurgulayan Oktay, Kıbrıs’ta iki tarafın rızasını çözüme yansıtmak için gayret verirken, karşıda ise aklı, gözü ve kulağı kapalı bir yapının olduğunu söyledi.

“KONU KIBRIS TÜRK HALKI OLUNCA AB ORTA ÇAĞDA YAŞADIĞI KARANLIĞA DÖNÜYOR”

AB’nin, konu Kıbrıs Türk halkına gelince orta çağda yaşadıkları karanlığa döndüğünü işaret eden Oktay, “AB Komisyonu Başkanı bir açıklama yaptı. İki devletli çözümü asla kabul etmeyeceklerini söyledi. İki gündür de Rum kesimini ziyaret ediyor. AB’nin Akdeniz ve Ege’de yaşanan dramlara, ‘asla ve asla’ dediğine şahit olmadık. AB’de artan islam karşıtlığına, Türklere yapılan ayrımcılığa ‘asla’ dediklerini duymadık. Konu Kıbrıs Türk halkının eşit hakkına, egemenliğine gelince çok kesin konuşuyorlar” sözleriyle AB’nin tavrını eleştirdi.

“KIBRIS KONUSUNDA ASLA ‘ASLA’ DEMEYİN”

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde daha yumuşak konuşması için temennide bulunduğunu da aktaran Oktay, Erdoğan’ın hiçbir zaman yönlendirmelerle konuşmadığını, haklının yanında dimdik durduğunu vurguladı.

Uluslararası toplumun tüm paydaşlarına seslenen Oktay, “Kıbrıs konusunda asla ‘asla’ demeyin. Adada tarihsel gerçekler ortada. Çözüm konusunda çizgimiz nettir” diye konuştu.

“YENİ MÜZAKERE SÜRECİ ANCAK İKİ DEVLET ARASINDA OLABİLİR”

Yeni bir müzakere süreci olacaksa ancak ve ancak iki devlet arasında olabileceğinin altını çizen Oktay, “Bu iki devlet eşittir, egemendir ve bağımsızdır. Egemen ve bağımsız KKTC’nin kendi toprağı olan, Maraş’a yönelik politikalarını da destekliyoruz. Milli davamıza olan inancımızla KKTC’nin barış, refah ve huzurla devam etmesi için kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ