Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Öğrencilerin karantina ve test ücretlerini devlet karşılayacak”

“Öğrencilerin karantina ve test ücretlerini devlet karşılayacak”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, uçuş seferlerinin artırılarak üniversite öğrencilerinin getirilmesiyle ilgili Günaydın Haber Kıbrıs’ta değerlendirmelerde bulundu.

Amcaoğlu, öğrencilerin 10-14 günlük karantinaya gireceğini belirterek, karantina ve PCR test ücretlerini devletin karşılayacağını söyledi.

Olgun Amcaoğlu, dünyadaki eğitim otoriteleri tarafından uygulamalı fakültelerdeki öğrencilerin ‘yüz yüze eğitim görmelidir’ diye dünyada açıklamaları olduğuna dikkat çekti. Amcaoğlu, uygulamalı 2 ve 4 yıllık fakültelerde son sınıf öğrencilerinin getirilmesiyle ilgili üniversite rektörler, YÖDAK ve YÖK ile görüştüklerini Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin görüş ve önerileri doğrultusunda karantina sürelerinin belirlendiğini kaydetti. Amcaoğlu, öğrencilerin getirilmesiyle ilgili 13 Şubat’ta Bakanlar Kurulunda karar alındığını belirterek, altında o dönem sağlık bakanı olan Ali Pilli’nin de imzasının olduğunu ifade etti.

Üniversitelerde bahar döneminin Mart ayında başlayacağını anlatan Amcaoğlu, “Nisana kadar teorik dersler nisan ayından sonra tıp, mimarlık ve hemşirelik gibi bölümlerde yüz yüze eğitime geçilecek” dedi. Amcaoğlu, öğrencilerin okulların yurtlarında kalmayacağına dikkat çekerek öğrencilerin devletin tespit ettiği karantina merkezlerinde kalacağını ve ücret ödemeyeceklerini dile getirdi.

Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket ettiklerine vurgu yapan Amcaoğlu, güvenlik ve gıda konularında da önlemlerin alınacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ