Nevzat Özkunt: TDP’nin 2023 yılında rekabet kurulu’na özel okullarla ilgili yaptığı şikayete yanıt gelmedi

Nevzat Özkunt: TDP’nin 2023 yılında rekabet kurulu’na özel okullarla ilgili yaptığı şikayete yanıt gelmedi
  • KKTC
  • 26 Mart 2024 – 15:57 15:57

TDP Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, Mayıs 2023’de özel okulların fahiş fiyat artışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada,“ TDP’nin 2023 yılında rekabet kurulu’na özel okullarla ilgili yaptığı şikayete hala yanıt gelmedi” ifadelerini kullandı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, TDP’nin Mayıs 2023’de özel okulların fahiş fiyat artışlarıyla ilgili Rekabet Kurulu’na şikâyet dilekçesi verdiğini hatırlattı, bugün eğitimin ülkenin başlıca ticari metası haline getirildiğini vurguladı

ÖZKUNT: TEMEL EĞİTİM SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Yazılı açıklama yapan Özkunt, temel eğitimin sermayeye peşkeş çekilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birinin “15 yaşına kadar temel eğitimin kamu okullarında ücretsiz ve kaliteli” olarak topluma sağlaması olduğunu hatırlattı.

Özkunt, “Kamu okullarında zaman içinde fiziki koşullar yok edildi, özel okullar oluşturuldu. Tam gün eğitime geçilmemesi özel okulları cazip kıldı. Aileleri ve öğrencileri özel okullara mahkûm kılma politikası sağ hükümetler tarafından sistemli bir şekilde ilerletildi. Özetle temel eğitim sermayeye peşkeş çekildi” dedi.

“TDP 2023’DE REKABET KURULU’NA ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERMİŞTİ, HALA CEVAP YOK”

TDP eski Başkanlarından Mine Atlı’nın, Mayıs 2023 döneminde Rekabet Kurulu’na TDP adına yazılı bir şikâyet dilekçesi vererek, Eğitim Bakanlığı’nın özel okulların fahiş fiyat artışı karşısında bir politika geliştirmek gibi bir gailesinin olmadığını sorduğunu hatırlatan Özkunt, o dönemde de “veliler için özel okulun bir zorunluluk haline getirildiğini” vurguladıklarını anımsattı.

Özkunt, “O şikâyet dilekçemize hala bugün yanıt alamadığımız gibi; özel okullar canlarının çektikleri gibi fahiş artışlar yapmaya, devlet okulları da devletin bizzat kendi eliyle nitelikten uzaklaştırılmaya devam ediliyor” dedi.

“TOPLUMUMUZUN BU YÜKÜ KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Oysa eğitimin, kapitalist düzene zemin oluşturması ve ülkede başlıca “ticari meta” olarak yer almasının sosyal devlet olmanın temeline aykırı olduğunu vurgulayan Özkunt, “Hele ki; pahalılaşmanın ve fakirleşmenin hüküm sürdüğü günümüzde, toplumumuzun bu yükü kaldırması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Özkunt bir an önce yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

-Kamu okullarında yeterli fiziki koşulların oluşturulması,

-Öğrencilerimizin sağlıklı beslenme koşullarının oluşturulması,

-Tam gün eğitimin evrensel ve bilimsel koşullarının sağlanması,

-Okulların güvenliğinin ve verimli ders ortamının sağlanması,

-Özel okulların keyfi ve astronomik fiyat artışlarının kontrol altına alınması.

Özkunt, “TDP bunun takipçisi olmaya devam edeceği gibi, yönetime geldiği zaman temel bir ihtiyaç olan kaliteli ücretsiz eğitimi toplumumuza sağlayacağının da taahhüdünü vermektedir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ