Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Narkotik ekipleri 5 ayda 8 kilo 400 gram uyuşturucu ele geçirdi

Narkotik ekipleri 5 ayda 8 kilo 400 gram uyuşturucu ele geçirdi

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlarda 2021 yılının ilk 5 ayında 8 kilo 400 gram uyuşturucu ele geçirildiğine ve uyuşturucu kullanımında yüzde 30 azalma olduğuna dikkat çekti.

Günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biri olan uyuşturucu, hem Toplumların hem de Devletlerin mücadele ettiği öncelikli sorunlar arasında yer almaktadır. Uyuşturucu madde ticaretinin sınır ötesine geçerek uluslararası bir boyut kazandığı günümüzde, bu sorunun birçok toplumun geleceğini tehdit ettiği gözlerden kaçmamaktadır.

Bu çerçevede Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadelede çeşitli platformlarda oluşturduğu toplumsal bilincin yanı sıra, tüm kurumlar ile yapmış olduğu işbirliği ve halkın desteği ile gençlerimizi zehirlemeye çalışan zehir tacirlerine göz açtırmamaya devam etmektedir.

İLK 5 AYDA 8 KİLO 400 GRAM UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre Polis Genel Müdürlüğüne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında;  2020 yılının ilk beş ayında 3 Kilo 400 gram uyuşturucu madde ele geçilirken, 2021 yılının ilk 5 beş ayında ise toplam 8 Kilo 400 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Bu rakamlar doğrultusunda narkotik ekipleri 2020 yılına oranla bu yıl yüzde 144’lük artışla başarı elde etti.

2020 ve 2021 yıllarının ilk beş ayı içerisinde düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen başlıca uyuşturucu türleri;

Ele Geçirilen Uyuşturucu Türleri    Ele Geçirilen Uyuşturucu Miktarı  Uyuşturucu Madde  Tespitinde Başarı Oranları  
2020 Yılı (01 Ocak -31 Mayıs)2021 Yılı (01 Ocak-31 Mayıs)
Hintkeneviri3 Kilo6 kilo 800 Gram % 125
Sentetik Cannobinoid (Bonzai)210 Gram1 Kilo 110 Gram% 416
Kokain81 Gram235 Gram% 191
Eroin2 Gram87 Gram% 4250

UYUŞTURUCU KULLANIMI YÜZDE 30 AZALDI

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından aralıksız devam eden operasyonlar sonucunda, uyuşturucu madde satıcılarının tespit edilip yakalamasında geçen yıla oranla 50 bir artış olduğu açıklanırken kullanıcılarda ise yüzde 30 oranında azalma sağlandığı belirtildi.

KKTC TARİHİNDE İLK KEZ UYUŞTURUCU İMALATI BASKINI YAPILDI 

Yapılan açıklamada, narkotik ekipleri tarafından KKTC tarihinde ilk kez, sentetik uyuşturucu imal edilen bir adrese baskın düzenlendiğine ve uyuşturucu imalatında kullanılan kimyasallar ile bir miktar uyuşturucu ele geçirildiğinde dikkat çekildi.

Narkotik ekipleri tarafından ülke genelinde yapılan arazi incelemesi ve keşif çalışmaları sonucunda ise kanunsuz olarak ziraatı yapılan 34 kök hintkeneviri bitkisinin ele geçirildiği kaydedildi.

HALKA DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, uyuşturucu suçları ile mücadelenin yanı sıra proaktif davranışla önleyici polislik anlayışı içerisinde; çeşitli kurum kuruluşlara, ailelere ve öğrencilere yönelik uyuşturucu konusunda eğitim ve seminerler vererek uyuşturucu ile mücadelede toplumsal bilinci artırma adına sosyal sorumluluk alanında kendine ayrı bir misyon üstlendiğinin vurgulandığı açıklamada halka ve destek gördükleri devlet kurum ve kuruluşlarına teşekkür edildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ