Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Mevlüt Çavuşoğlu: “Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın”

Mevlüt Çavuşoğlu: “Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı sarayındaki basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın. Önümüzde iş birliği fırsatları var” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı sarayındaki basın toplantısında konuştu…

Çavuşoğlu’nun satır başları şu şekilde:

KKTC’de bir kere daha bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Sabah Tahsin Ertuğruloğlu ve arkadaşlarımızla verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Uluslararası platformda KKTC halkının haklarını savunmak için ilave neşler yapabieceğimizi değerlendirdik. KKTC’Nin Türk Devletleri teşkilatında gözlemci başvurusu var. Özbekistandaki zirvede karara bağlanacak. Çalışmalarımızı sürdütüyoruz.

Heyetler arası verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Kıbrıs meslesnin çözümü vizyuosunda vizyonumuz ortaktır.
Yeni bir müzakere sürecinşn başlaması için gereken bellidir. Eğmen eşitlik ve eşit statü tescil edilmelidir. KKTC halkı bu hakları müzakere ile kazanmadı. Sonradan gasp edildi. Bu haklar inkar edilemez…
Müzakere eşitler arasında olur. Yoksa herhangi bir anlamı olmaz. Aksini 53 yılda tecrübe ettik. Eşitliği reddeden de belli. Kaybedecek bir 50 yılımız daha yoktur.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın n Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu destekledik ve desteklemeye BM nezdinden devam edeceğiz.

Bir müzakere olacaksa eğer, iki toplum değil, iki devlet arasında olacaktır…

Rum yönetiminin sözcülüğünü yapan AB’nin bu iradeyi yok sayarak bir model dikte etmeye de hakkı yoktur. Bunu da belirteyim.

Bunlardan bir tanesi de eski sözde GYÖ’leri sanki yeni imiş gibi, ilk kez söylenmiş gibi bunları çok iyi bilen bizlere de satmaya çalışıyorlar. Gerçekten içinde yeni bir fikir olsa her zaman konuşuruz, değerlendirririz ama bunlar Anastasiadis’İn Cenevre’de kağıttan bir bir okuduğu, eski defterlerden çıkardığı çeylerdir. Sulandırmak maksatlıdır ve Maraş konusundaki rahatsızlığından kaynaklıdır…

Türk tarafı da işbirliği önerileri önümüzdkei günlerde sunacaktır. Bu işbirliğini geliştirecek öneriler sadece Ada’yı değil tüm bölgeyi ilgilendiren önemli ve bölgedeki sorunların çözümüne katkı sağlayacak önerilerdir…

Kıbrıs Türk halkının hidtokarbonun hakça paylaşımı teklifleri var bu da halen masadadır. Başta AB, BM olmak üzerwe de her platformda bunu savunuyoruz. Ama RUm tarafının derdi Maraş’ı geri almak. Maraş KKTC toprağıdır. Bu adımlarda uluslararsı hukuku ihlal etmiyor. Ada’daki iki halkın yararına adımlardır. Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın. Önümüzde işbirliği fırsatları var.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ