Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Medusa 2020” tatbikatının son aşaması dün tamamlandı

“Medusa 2020” tatbikatının son aşaması dün tamamlandı

Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında 30 Kasım’dan bu yana 2 bin 100 personel aynı zamanda çok sayıda savaş gemisi, savaş uçağı ve saldırı helikopteriyle İskenderiye deniz bölgesinde düzenlenen “Medusa 10/2020” isimli büyük hava-deniz tatbikatının son aşamasının dün başarıyla icra edildiği ve tatbikatın tamamlandığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “Medusa Barış ve İstikrar Mesajı Gönderiyor” başlıklı haberinde, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu tatbikatla bölgede barış, istikrar ve güvenlik mesajı gönderdiklerini öne sürdü.

Tatbikatın son aşamasının Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos ile Mısırlı mevkidaşı General Mohamad Zaki tarafından Mısır Deniz Kuvvetleri’ne bağlı “LHD Anwar El Sadat” isimli helikopter gemisinden izlendiğini yazan gazete, Rum heyetin başında ise Milli Muhafız Kurmay Başkanı, Korgeneral Pervolarakis’in bulunduğunu belirtti.

Gazete heyette, Rum Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Haralambos ile Rum Yönetiminin Mısır Büyükelçisi Omiros Mavromatis’in yer aldığını da duyurdu.

Tatbikatın senaryosunun, kuzey Akdeniz kıyılarında bir bölgeyi işgal etmek isteyen düşmanların sözde amfibi hareketine dayandığını yazan gazete, beş ülkenin birliklerinin koordine olarak, buna karşılık verdiklerini bildirdi.

Tatbikatı organize edenlerin, ortak hava-deniz tatbikatının Akdeniz’deki deniz güvenliğinin güçlenmesini hedeflediğini vurguladıklarını ileten gazete, bu çerçevede asimetrik tehditlerle mücadele konulu tatbikatlar yanı sıra gerçek mermilerle, yaralıların taşınmasıyla ilgili, iletişim ve deniz kontrol, amfibi operasyonlar aynı zamanda arama-kurtarma tatbikatları gerçekleştirildiğini ifade etti.

Rum kesiminin tatbikata “İoannidis” açık deniz devriye gemisi ve 36 personelle katıldığını kaydeden gazete, Yunanistan’ın ise tatbikata iki fırkateyn, bir denizaltı, bir tank taşıma gemisi, saldırı helikopterleri, özel kuvvetler ve F-16 savaş uçaklarıyla katıldığını ekledi.

Alithia gazetesi ise geniş yer verdiği haberinde, “Medusa 10/2020” isimli çok uluslu hava deniz tatbikatının son aşamasının dün başarılı bir şekilde tamamlandığını haber verdi.

Gazeteye göre tatbikat konusunda açıklamada bulunan Rum Savunma Bakanlığı, Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in özel durumlar ve diğer yükümlülükleri sebebiyle tatbikatın son aşamasına katılamadığını ve bunun yerine Mısır Savunma Bakanı’yla telefonda görüştüğünü yazdı.

Petridis’in görüşmede savunma ve güvenlikle ilgili ortak ilgi konularının haricinde, tatbikatın mükemmel bir şekilde organize edilmesi konusunda Mısırlı bakana teşekkürlerini sunduğunu bildiren gazete, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Komutanı Korgeneral Dimokritos Zervakis’in de Mısırlı mevkidaşıyla telefonda görüştüğünü ekledi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ