Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Mecliste nisap tartışması!

Mecliste nisap tartışması!

Başbakan Ersan Saner yanıt vermek üzere kürsüye çıktı. Sözlerine Filistin’de katliama uğrayanları rahmetle anarak ve İsrail’in saldırılarını kınayarak başlayan Saner, Kıbrıs’ta böyle olayların yaşanmamasının tek nedeninin Türkiye’nin garantörlükten doğan haklarını kullanması olduğunu anlattı.

Saner, her parti içinde sıkıntı yaşanabileceğini, YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu’yla da bu kapsamda bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Azınlık hükümeti açıklamalarına değinen, nisabın 26 olmasının bir milletvekilinin yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle gerçekleştiğini kaydeden Başbakan Saner, ilgili vekilin gerekirse tekerlekli sandalyeyle Meclis’e geleceğini anlattı.

Bunun üzerine yerinden söz alan muhalefet milletvekilleri, saat 10.00’dan beri Meclis’in açılmasını beklediğini dile getirdi.

Önceki hükümet dönemlerinden nisapla ilgili örnekler veren Saner komitedeki üye sayılarının neden bu şekilde olduğunu açıkladığını anlattı.

ÖZERSAY

Yeniden söz alan HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Başbakan Ersan Saner’e “Siz böyle bir hükümet kurarak memleketi hükümetsiz bıraktınız” dedi.

Saner’i azınlık hükümeti kavramını araştırmaya çağıran Özersay, güvenoyunda aldığı oy ne olursa olsun hükümetin 24 milletvekiline sahip olduğunu, hatta Zaroğlu istifa edecekse bu sayının 23 olduğunu belirtti.

Özersay, komitelerde hükümetin çoğunluğa sahip olmamasının nedenini bu olduğun kaydederek, “bağımsız milletvekillerine hükümet milletvekili misiniz, UBP milletvekili misiniz” diye sormak gerektiğini anlattı, bu vekillerin istifa ederken yaptıkları açıklamaları anımsattı.

Kudret Özersay, bu vekillerden hiçbir zaman “biz hükümet milletvekiliyiz” açıklaması duymadıklarını kaydederek sayılara bakıldığında hükümetin azınlık hükümeti olduğunun ortada durduğunu, bu nedenle asla 4’lü hükümetle karşılaştırma yapılamayacağını ifade etti.

Oy birliğiyle geçen protokollere ve içtüzük kurallarına işaret eden Özersay, her akla geldiğinde komite sayısı değiştirilemeyeceğini de anlattı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ