Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kuzey Kıbrıs tanınmazsa Türkiye’ye daha bağımlı hale gelir”

“Kuzey Kıbrıs tanınmazsa Türkiye’ye daha bağımlı hale gelir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkesinin uluslararası arenada tanınmaması ve ambargoların kaldırılmaması durumunda KKTC’nin Türkiye’ye daha da bağımlı hale geleceğini söyledi.

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian’a konuşan Tatar, “Eğer anlaşma sağlanmazsa tabii ki ilerleyen zamanda Türkiye’nin ada üzerindeki etkisi giderek daha da artacaktır, çünkü bu senaryoda Ankara’ya daha bağımlı hale geleceğiz” dedi.

Türkiye’yi “anavatan” olarak gördüğünü söyleyen Tatar, “Ne zaman başımız belaya girse Türkiye gelip bizi kurtardı. Türkler bizim güvenliğimiz için kendi evlatlarını feda etti. Biz kendimizi Türk ırkının bir parçası olarak görüyoruz. 1974’te Türk ordusu koruma için geldi, şimdi ise ortak çıkarlarımız var” diye konuştu

İki devletli çözümü savunduğunu vurgulayan Tatar, adanın geleceği hakkında resmi müzakerelere dönülmesi için KKTC’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile aynı statüde tanınması gerektiğini söyledi:

“İşler daha da kötüleşti. Rumlar gücü paylaşmıyor. Kendilerinin bu adanın sahibi olduğunu; buranın bir Rum adası olduğunu düşünüyorlar. Resmi müzakerelere döneceksek egemen eşitliğe sahip olmalıyız ve bağımsız devlet statümüz tanınmalı. Adada iki devlet ve iki miller var. Bizim kendi kültürümüz ve isteklerimiz var. Zamanda geriye alıp adayı tekrar birleştirmek imkansız”.

Tatar, adayı bir federasyon olarak birleştirmek için yaklaşık 50 yıl boyunca devam eden çabaları “zaman kaybı” olarak nitelendirdi. Tatar ve AKP iktidarının savunduğu iki devletli çözüm, adanın bölük kalmasını ve egemenlik sahibi iki devlet olmasını öneriyor. The Guardian’ın söyleşiyi yapan Dış Politika Editörü Patrick Wintour, 2020 seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Tatar’a açık destek verdiğine dikkat çekti.

Tatar, adanın doğal kaynakları hakkında konuşurken de, “Rumlar tarafından büyük petrol şirketleriyle yapılan anlaşmalar yasa dışıdır; çünkü adanın ortak kurucuları olarak bizim rızamızı almadılar” dedi. KKTC lideri, “Eğer milyarlarca dolarlık doğal kaynaklar anlaşmazlık konusu olursa bu ileride tatsız olaylara sebep olabilir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ