Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili açıklama bekliyoruz”

“Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili açıklama bekliyoruz”
  • KKTC
  • 16 Haziran 2021

İnsan Hakları Platformu, Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili Polis teşkilatı ve hükümetten açıklama beklediklerini açıkladı.

Platform, yaptığı yazılı açıklamada, 1996’da işlenen cinayetle ilgili ortaya atılan yeni iddialar ışığında cinayetle ilgili soruşturmanın canlandırılıp canlandırılmayacağı konusunda açıklama talep etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, konuyla ilgili yaptığı tespitler arasında cinayetle ilgili eksik ifadelerin bulunduğuna işaret edilen açıklamada, cinayetle bağlantısı olduğu iddia edilen kişilerden ifade alınması için Türkiye makamları ile yazışma başlatılıp başlatılmadığının da bilinmesi gerektiği kaydedildi.

KKTC Meclisi’nde altında kurulan Kutlu Adalı cinayeti ve dönemin faili meçhul olaylarının araştırıldığı komitenin tutanaklarının ne zaman açılacağı sorusunun yer aldığı yazıda, yeniden kurulmasına oy birliği ile karar verilen Meclis araştırma komitesinin niye hâlâ faaliyete başlamadığının açıklanması da talep edildi.

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Türk Barolar Birliği – İnsan Hakları Komitesi, Sivil Toplum İnisiyatifi, Mülteci Hakları Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Üçüncü Toplum Forumunun destek verdiği platformun yazısında, “Bugün ortaya atılan iddialar, o gün de biliniyor ama halı altına süpürülüyordu” iddiasında bulunuldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2005 yılında, “cinayet hakkında yeterli – etkin ve inandırıcı araştırma yapılmadığı” tespitinde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “AİHM’e göre Adalı defalarca tehdit aldı ve polise de bildirdi; fakat bu konuda hiçbir şey yapılmadı. Daha sonra eşi taciz edildi ve itibarsızlaştırılmaya çalışıldı, polise deliller toplayıp götürdüğü halde işleme alınmadı. Balistik inceleme eksik bırakıldı” denildi.

Son yaşanan gelişmelerle yeni bir pencere açıldığı ifade edilen açıklamada, “Olayın birebir tanığı olan kişiler, şu anda hayatta olan ve aslında geçmişte de isimleri zikredilen devlet yetkililerini işaret etmeye başladılar. Ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde basına verilen röportajlarda, AİHM kararına paralel olarak, cinayetin işlendiği mahalledeki komşularından bile ifade alınmadığı ortaya çıktı. Yine bir diğer bilgi, Adalı’yı öldürmeye gelen 4 kişiden 1’inin Kıbrıslı Türk olduğu idi” denildi.

Açıklamada, “Söz konusu iddiaların dile getirilmesinden itibaren 1 aya yakın zaman geçti. Siyasi irade veya Polis Genel Müdürlüğü yeterli ve şeffaf bir açıklama yapmadı” denildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ