Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Küresel Piyasalar: Hisseler ABD ve Çin’in anlaşma yakın olduğu haberi ile yükseldi

Küresel Piyasalar: Hisseler ABD ve Çin’in anlaşma yakın olduğu haberi ile yükseldi

Avrupa’da işlem gören hisse senetleri ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına yaklaşmakta olduğuna yönelik haberin ardından yükselişini sürdürürken, ABD endeks vadeli kontratları yukarı döndü. ABD Hazine tahvilleri ve altın kazançlarını geri verdi.

Madencilik ve teknoloji hisseleri, Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki yükselişe öncülük ederken, ABD’nin üç önemli endeks vadeli kontratı, Bloomberg’in ABD’li müzakerecilerin Çin ile anlaşmanın iki ülke arasındaki gerilimin Hong Kong ve Sincan bölgesi ile ilgili konulardan dolayı artmasına karşın yeni tarifelerin başlayacağı tarih olan 15 Aralık’tan önce tamamlanmasını bekledikleri yönündeki haberi sonrası sıçrama yaptı. Ancak Asya’da hisse senedi gösterge endeksleri erken saatlerde aşağıda kapandı ve düşüşler Avustralya ve Hong Kong’da diğerlerine göre daha fazlaydı.

Dolar önemli paralar karşısındaki kaybını geri aldı. Euro, imalat verisinin Euro Bölgesi ekonomisinin çok hafif genişlediğini işaret etmesinin ardından biraz geriledi. Sterlin, anketlerin seçim öncesi Muhafazakarlara desteğina rttığını göstermesinin ardından yedi ayın zirvesine çıktı.

Hisse senetleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Salı günü Çin ile ticaret anlaşması konusunda son tarihi olmadığını söylemesi ile tetiklenen satışların ardından yükseliyor. Piyasadaki hava ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi’nin Uygur Türklerine karşı insan haklarına aykırı davranışlarından dolayı bazı Çinli yetkililere yaptırım içeren ve Çinlilerin misillemede bulunacaklarını söyledikleri yasayı onaylaması ile zaten önceden bozulmuştu.

Bloomberg’in Pekin’in düşüncesini bilen isimsiz bir kaynağa dayandırdğı habere göre ise, bu yasa muhtemelen ticaret görüşmelerini etkilemeyecek.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ