Kültür Dairesi, 30’uncu Devlet Fotoğraf Yarışması’na eser kabulü başlıyor

Kültür Dairesi, 30’uncu Devlet Fotoğraf Yarışması’na eser kabulü başlıyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 30’uncu Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi için eser kabulüne pazartesi başlıyor.

Katılım koşullarının şartname ile düzenlendiği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne, Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şubesi’nde, “alındı belgesi” karşılığında, en son 5 Şubat tarihine kadar başvurulabilecek.

Kültür Dairesi’nden yapılan açıklamada, üç farklı kategoride eser kabul edilecek yarışmaya; konunun serbest bırakıldığı siyah/beyaz ve renkli kategorileriyle hem siyah/beyaz hem de renkli fotoğraflarla başvurulabilecek “Doğa” kategorisinde eser kabul edileceği kaydedildi.

Açıklamada, yarışmaya, her iki tarih de dahil olmak üzere 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde, Kültür Dairesi Müdürlüğü’nde eser kabul edileceği bildirildi.

Yarışmaya, müracaat tarihi itibarıyla 17 yaşını dolduran (5 Şubat 2004 ve öncesinde doğan) tüm KKTC vatandaşlarının başvurabileceği belirtilen açıklamada, gönderilecek fotoğrafların, dijital olarak jpeg formatında, kısa kenarı maksimum 40cm ve 300dpi olarak, CD ortamında teslim edilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, yarışmaya katılmak isteyenlerin, yarışma şartnamesi, eser alındı belgesi ve yarışmaya gönderilecek özgeçmiş örneğini, Kültür Dairesi’nin web sayfası adresi olan “www.kktckulturdairesi.com” adresinden alabilecekleri bildirildi.

Açıklamada, ilgili evrakların [email protected] adresine e-posta atılarak talep edilebileceği veya Kültür Dairesi’nden alınarak detaylar hakkında bilgi sahibi olunabileceği de bildirildi.

Açıklamada, 30. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser verecek katılımcıların, her bir kategoriye en az üç, en çok beş eser vererek, yarışmaya tüm kategorilerde katılabilecekleri belirtildi.

YARIŞMAYA İKİ CD İLE BAŞVURULACAK

Açıklamada, katılımcıların, üzerine 7 rakamdan oluşan bir rumuz yazacağı kapalı zarf içerisinde, üzerlerine aynı rumuzu yazacakları iki CD vererek başvurularını gerçekleştireceği bildirildi. Birinci CD’de kayıtlı eserlerin hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı veya işaret bulunmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

İkinci CD’de ise yarışmaya katılacak eserlerin dosyalarının yanı sıra, katılımcının kimlik ve iletişim bilgileri ile son üç yıl içerisinde yer aldığı etkinlikleri içeren kısa bir özgeçmişinin kaydedilmesi gerektiği bildirildi.

ŞARTNAMEYE UYMAYAN ESERLER ELENECEK

Açıklamada, şartnamede belirtilen katılım koşulları kapsamında yarışmaya herhangi bir kategoride verilen bir fotoğrafın sadece bir tek kategoride yarışabileceği ve üzerinde değişiklik yapılarak diğer kategorilere verilemeyeceğinin altı çizildi.

Yurt içinde düzenlenmiş herhangi bir yarışma veya sergide ödül almış fotoğrafların yarışmaya katılamayacağı da ifade edilen açıklamada, bu gibi fotoğrafların üzerinde değişiklik yapılsa dahi yarışmaya kabul edilmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespit edilmesi halinde, bu konumdaki eserlerin almışsa unvanı, derecesi, ödülü ve her türlü kazanımlarının geri alınacağı, yerine başka eser konmayacağı ve derece ile ödülün boş bırakılacağı bildirildi.

Açıklamada, seçici kurulun önümüzdeki günlerde belirleneceği de kaydedildi.

ÖDÜLLER

Seçici kurulun sergilenmeye değer bulacağı eserler içerisinden belirleyeceği her kategoriden bir esere başarı ödülü ile 2 bin TL para ödülü ve yine her kategoriden bir esere de mansiyon ve 1000 TL para ödülü verilecek. Seçici kurulun arzu etmesi halinde verilecek Jüri Özel Ödülü’nü alacak fotoğraf ayrıca 1250TL para ödülü ile de ödüllendirilecek.

Yarışma sonunda seçici kurulun fotoğrafını sergilenmeye değer bulacağı katılımcılara katılım belgesi ve en fazla eseri sergilenmeye değer bulunacak fotoğrafçıya, En Fazla Eseri Sergilenen Fotoğrafçı Ödülü ile Kültür Dairesi Özel Ödülü’nü alacak katılımcılara da plaket verilecek.

KKTC’de önemli iz bırakan kişiler adına verilen Devlet Fotoğraf Yarışması’nın özel ödülü bu yıl Mete Adanır adına verilecek ve bu ödülü almaya hak kazanacak eserin sahibine de plaket verilecek.

SERGİ AÇILIŞI VE ÖDÜL TÖRENİ AKM’DE

Sergi, 16- 27 Mart tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak. Ödüller de sergi açılışında sahiplerini bulacak.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ