KTTB: Çam kese böceğiyle mücadelede gerekli adımlar atılmazsa, eylem dahil her girişimi sürdüreceğiz

KTTB: Çam kese böceğiyle mücadelede gerekli adımlar atılmazsa, eylem dahil her girişimi sürdüreceğiz
  • KKTC
  • 4 Nisan 2024 10:21

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, yeni atanan Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz’ı ziyaret etti. Birlik ziyaretinde, “Mücadelede gerekli adımları yerinde ve zamanında atmazsa eylem dâhil her türlü girişimi sürdürme konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, yeni atanan Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz’ı ziyaret etti.

Birlik, Poyraz’a çam kese böceği ile ilgili ürettikleri formülleri aktardı.

Yapılan açıklamada, “Bu çerçevede acilen tüm bileşenleriyle entegre mücadelenin başlatılması, havadan biyolojik ilaçlama için ek bütçe ile kaynak ayrılarak erken zamanda uluslararası ihale açılması ve tüm paydaşların temsil edileceği bir komite kurulması yoluyla önümüzdeki on yıllık dönemin mücadele programının saptanması konularında anlayış birliği sağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Tabipler Birliği, gerekli adımlar atılmadığı takdirde, eylem dâhil her türlü girişimi sürdürme konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Tabipler Birliği’nden yapılan açıklama şöyle: 

“2020 yılından bu yana ihmal edilen başta havadan biyolojik ilaçlama olmak üzere tüm bileşenleriyle entegre mücadelenin 2024 yılında yeniden başlatılması amacıyla Çevre Platformu olarak Tarım Bakanlığı önünde eylem dâhil her türlü girişimde bulunmuştuk.

Orman varlığımız, ekolojik sürdürülebilirlik ve halk sağlığı açısından bu yıl büyük sorun yaratan çam kese böceği zararlısı ile mücadelede yeni bir döneme geçilmesi umudumuzu canlı tutmak istiyoruz.

Tarım Bakanı Sayın Hüseyin Çavuş ile eylem sonrası yaptığımız toplantıda bizlerin sesimize kulak vereceğinin ve işbirliğine açık olduğunun sözünü almıştık. Bu amaçla tüm paydaşların temsil edileceği bir komite kurulması dâhil birçok konu gündeme gelmişti.

Bu süre zarfında Orman Dairesi Müdürü değiştirildi ve yeni Müdür atandı. Bakanlık içinde yapılan bu değişikliğin bizim mücadelemizde bir değişikliğe yol açmayacağını ve tüm boyutlarıyla entegre çam kese böceği mücadelesini her platformda savunmaya devam edeceğimizi duyururuz.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, yeni atanan Orman Dairesi Müdürü Sayın Ercan Poyraz’ı ziyaret ettik ve 2024 yılında mücadelenin aksatılmaması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bu çerçevede acilen tüm bileşenleriyle entegre mücadelenin başlatılması, havadan biyolojik ilaçlama için ek bütçe ile kaynak ayrılarak erken zamanda uluslararası ihale açılması ve tüm paydaşların temsil edileceği bir komite kurulması yoluyla önümüzdeki on yıllık dönemin mücadele programının saptanması konularında anlayış birliği sağlanmıştır.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki Sayın Tarım Bakanı Çavuş Kelle eğer müdür değişikliğini kamuoyunu yatıştırmak amacıyla yaptıysa ve çam kese böceği ile entegre mücadelede gerekli adımları yerinde ve zamanında atmazsa eylem dâhil her türlü girişimi sürdürme konusunda kararlıyız.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ