Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

KTSO: “Bu Yanlıştan En Erken Zamanda Dönülmeli”

KTSO: “Bu Yanlıştan En Erken Zamanda Dönülmeli”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Rum Yönetimi’nin geçişlerle ilgili aldığı kararı değerlendirerek, Kıbrıslı Türklerin çözüme yönelik atılan tüm iyi niyet adımlarına rağmen, Rum Yönetimi’nin, süreci baltalayıcı girişimlerinin ve iki toplum arasındaki güven ortamını zedeleyici politikalar üretmesinin endişeyle takip edildiğini açıkladı. Açıklamada, “Bu yanlıştan en erken zamanda dönülmeli” denildi.

KTSO açıklamasında şunlar kaydedildi:

“GKRY’nin geçişlerle ilgili olarak almış olduğu kararın,  Güney Kıbrıs’tan Kuzeye yapılan geçişleri sıkı kontrol altına almak, Kıbrıslı Rumların geçişlerini zorlaştırmak ve Güney limanlarından adaya gelen yabancı uyrukluların Kuzey Kıbrıs’a geçişini engelleme girişimi amacı taşıdığı değerlendirmekteyiz.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak böylesi bir yaklaşımı kabul etmiyor, bu yanlıştan en erken zamanda dönülmesi gerektiğine inanıyoruz.

İki toplumun iletişiminde ve ticaretinde büyük bir öneme sahip olan geçiş kapılarında bu tür sıkıntı yaratacak yaptırım ve zorlamaların her iki topluma da yarar sağlamayacağı ortadadır.

Avrupa Birliği tarafından da onaylanmış olan Yeşil Hat Tüzüğü’nün amacına uygun olmayan bu tip uygulamalardan sakınılması gerekmektedir. Ayrıca, seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı bu gelişme iki toplumun iletişimine de sekte vuracak, kapsamlı çözüm arayışlarının yeniden filizlenmesi için başlatılan çabaları da olumsuz etkileyecek ve zora sokacaktır.

Yıllardan beridir bizleri ekonomik olarak boğmak isteyen bir zihniyetin açmazları ve bunalımları ile uğraşmaktan bıkmış bir toplum yaratılmak istenmektedir. ‘Siz dünya ile ticaret yapmayın, ihracat yapmayın, ekonominizi büyütmeyin ki bir gün sizi istediğimiz zemine getirmiş olacağız’ zihniyeti artık iflas etmiştir.

Her iki taraf için de insani ve ticari ilişkilerin gelişiminde büyük önemi bulunan söz konusu geçişlerin daha da kolaylaştırılması ve rahatlatılması gerekirken, bunun aksi yönünde kararlar üretmenin bir anlamı bulunmamaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ