Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

KTÖS: “Hak ve özgürlüklerimize sahip çıkacağız”

KTÖS: “Hak ve özgürlüklerimize sahip çıkacağız”
  • KKTC
  • 10 Aralık 2020

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) İnsan Hakları ve Eşitlik Sekreteri Erdoğan Emiroğulları, Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ifade, düşünce ve örgütlenme özgürlüklerine daha sıkı sahip çıkmak gereken bir dönemden geçileceğini savundu.
Emiroğulları mesajda, “Dünya İnsan Hakları Gününde, haklarımız ve özgürlüklerimizi hatırlayarak; ifade, düşünce ve örgütlenme özgürlüklerimize de daha sıkı bir şekilde sahip çıkmamız gerektiği bir dönemden geçeceğimiz açık ve nettir.” ifadelerini kullandı.
Emiroğulları, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve hükümetin kurulması konularında Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştirilerde bulundu.
Mesajda şu ifadelere yer verildi:
“Hem sosyal medyada hem de kurumsal anlayışta kişisel ve toplumsal hakaret, hedef gösterme; saldırı ve baskı kampanyasına dönüştürülmeye çalışılan linç söylemleri ırkçı, şovenis, cinsiyetçi, militarist ve ayrımcı ifadeler, ötekileştirme, küfür ve nefret söylemler rahatsız edici boyutlara ulaşmaktadır.
İfade özgürlüğünü hedef alan bu söylemler, savaş ve şiddet çığırtkanlığı yapmakta; din, dil, ırk, cinsiyet ve cinsel yönelim haklarına saldırmakta; demokratik, sosyal ve özlük haklarının varlığını aşağılamakta, fiziksel, bedensel ve sözel taciz içermektedir.”
“İnsan haklarının değişmeyen unsurları olan beden bütünlüğü ve kişi dokunulmazlığı, özgürlük, eşitlik ve insan onuru ortak temeldir.” diyen Emiroğulları, başta beden bütünlüğü olmak üzere İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen insan hakları ve temel özgürlüklerinin tehdit edilmesine toplumsal olarak sessiz kalmayacaklarını kaydetti.
Emiroğulları mesajında, “Türkiye’nin garantör ülke sorumluluğunu hatırlatır, Avrupa Birliği Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlere çağrı yapar, uluslararası hukukun çiğnenmesine ve AB vatandaşlarının maruz kaldığı baskıya seyirci kalmaması gerektiğinin altını çizeriz. Bu yöndeki mücadelemizi sürdürmeye, asimilasyon politikalarına direnmeye ve uluslararası hukuk nezdinde mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ