Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

KOSTİS HACİDAKİS: “Egemenlik Haklarından Feragat Etme Niyetinde Olmadığını” Söyledi.

KOSTİS HACİDAKİS: “Egemenlik Haklarından Feragat Etme Niyetinde Olmadığını” Söyledi.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın “egemenlik haklarından feragat etme niyetinde olmadığını” söyledi.

Hacidakis haftalık Kathimerini’ye verdiği özel söyleşide, Rum ve Yunan hükümetlerinin AB çerçevesindeki stratejik işbirliği gibi bir avantaja sahip olduğunu ancak bu yönde “1-KKTC’nin dolaylı yoldan tanınmasına neden olacak eylemlerden kaçınmalarının, 2- Kıbrıs sorununa, asker ve müdahale hakkı olmayacak bir çözüme bağlı kalınmasının ve 3- kısa süre önce icra edilen ‘Çelik Ok’ tatbikatıyla da ortaya konulan savunma alanındaki sıkı işbirliklerinin hayati öneme sahip  olduğunu” söyledi.

Yunanistan’ın Türkiye ile barış içerisinde bir arada yaşamaya niyetli olduğunu savunan Hacidakis “Ancak ne Yunanistan ne de Kıbrıs, egemenlik haklarından feragat etme niyetindedir. Bunun açıkça anlaşılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Hacidakis Doğu Akdeniz’de, Güney Kıbrıs’ın  “haklarını kullanması ve gerekmesi halinde yaptırım uygulanması” üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi ve AB’nin kasım ayı içerisinde  Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karışanlara yaptırım uygulanmasını mümkün kılan bir mekanizma benimsediğini hatırlattı.

Uluslararası işbirliklerine ve doğal gazı değerlendirmeye de öncelik verdiklerini söyleyen Hacidakis  “Ana isteğimiz EastMed’ boru hattının hayata geçmesidir. Bu yönde, Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail işbirliğinin ABD’nin de desteğiyle daha da derinleşmesi kritik öneme sahiptir.” dedi. Hacidakis Yunanistan’ın Girit’in güney bölgesinde ve İyon Denizi’nde hidrokarbon aramaları programı da olduğunu hatırlattı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ