Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“KKTC’ye yapılan haksızlığın önüne ticareti geliştirerek geçebiliriz”

“KKTC’ye yapılan haksızlığın önüne ticareti geliştirerek geçebiliriz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’deki temasları kapsamında Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) ziyaret etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret programında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Yaveri Binbaşı Hamit Soybir, KKTC Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fatma Arşehit Soykan ile Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de yer aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilişkin sürdürdüğü politikaların önemine değinerek, Mavi Vatan ve hava sahası konularında yürütülen politikaların hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin geleceği için önemli olduğunu kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar “Bizlerin görevi bu kadim vatanı, halkın ekonomik gelişmesiyle güçlendirebilmek ki bütün bu siyaseti en iyi şekilde sürdürebilelim. Günün sonunda ekonomi var, halklar var, insanlar var. Bizim için gelecek için sağlam bir ekonomi, daha sürdürülebilir bir yapı ve sizler gibi büyük kuruluşların dokunuşları KKTC’nin güçlenmesi için neler yapılabilir her gün değerlendirmemiz gereken hususlardır.” diye konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise yaptığı konuşmada, Ankara Ticaret Odası’nın KKTC ile ticari ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek üzere yoğun çalışma ve diyalog yürüttüğü bilgisini verdi. Baran, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçen yıl Ekim ayında ATO Meclis Toplantısı’na katıldığını hatırlatarak, karşılıklı ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesine zemin hazırladığını kaydetti.

Ankara Ticaret Odası olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile temas halinde olduklarını kaydeden Baran, “Pandemi öncesinde yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ticaretimiz vardı. Şimdi 1.4 milyar dolara yaklaşan bir ticaretimiz var. KKTC’nin ticaretini, ihracatını geliştirmesi ve ekonomisinin güçlü olması hepimizin ortak arzusu. Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizle her zaman iş birliği içinde çalışmaya hazırız. KKTC’ye yapılan haksızlığın önüne ancak ticareti geliştirerek geçebiliriz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ