KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

9 Temmuz 2024 tarihli Polis Basın Bülteni’nde yaşanan olaylar:

 

ANİ VE GAYRİ TABİİ ÖLÜM(GELİŞME)

06.07.2024 tarihinde, Çatalköy’de faaliyet gösteren bir otelin lobisinde bulunduğu sırada aniden rahatsızlanması sonucu, ambulans ile kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitiren Nejat Kemal YAYCILI (E-55)’nın yapılan otopsisinde ölüm sebebinin, “Kalp Yetmezliği” sonucu olduğu tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

 

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU

08.07.2024 tarihinde, 22:30 sıralarında, Ulukışla’da, Polis Ekipleri tarafından şüpheli olarak görülen yol kenarında yaya olarak bulunan J.B.(E-42) ve N.O.A.(E-26)’nın üzerlerinde ve eşyalarında yapılan aramalarda, N.O.A’nın tasarruflarındaki çantada yaklaşık 1 kilogram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilerek emare olarak alınmıştır. N.O.A. ve mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan J.B. tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

GECELEYİN EV AÇMA, KANUNSUZ ATEŞLİ SİLAH VE PATLAYICI MADDE TASARRUFU, İKAMETGAHTAN HIRSIZLIK VE KASTİ HASAR

06.07.2024 tarihinde, saat 05:30 sıralarında, Gönyeli’de Derin Sokak’ta bulunan bir ikametgahın giriş kapısı hasar yapılarak açılmış ve içeri girildikten sonra, salon odasının kapı camı ile ayna camı kırılarak hasara uğratılmış ve  başka bir odadaki dolap içerisinde muhafaza edilen toplam 500.000 TL nakit para da çalınmıştır.

Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen E.A.(E-46) tespit edilerek tutuklanmıştır.

Bahse konu şahsın yapılan sorgulamasında, olay esnasında kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurduğu av tüfeğinin dipçiği ile, söz konusu salon odası içerisindeki kapı camı ve ayna camına vurarak kırdığı, yine tasarrufundaki av tüfeği ile ikametgahın bir duvarına ateş açıp hasara uğrattığı ve söz konusu 500.000 TL nakit parayı alıp çaldığı tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

 

GÜMRÜKSÜZ MAL TASARRUFU VE İKAMET İZİNSİZ

08.07.2024 tarihinde, saat 22:30 sıralarında, Gönyeli’de, E.P.K.(K-30) ve T.F.F.(K-35)’nin kalmakta oldukları ikametgahta, Polis Ekipleri tarafından yapılan aramada, tasarruflarında gümrüğe beyan edilmemiş toplam 165 adet muhtelif markalarda kadın kıyafeti tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup yapılan muhaceret kontrollerinde ise ayrıca, her ikisinin de ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettikleri de tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

 

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

08.07.2024 tarihinde, ülke genelinde Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 2 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

YARALANAN ŞAHIS  

07.07.2024 tarihinde, saat 11:00 sıralarında, Ortaköy’de, Aya ABIDA(K-22) kalmakta olduğu ikametgahın mutfağı içerisinde, buzdolabını temizlediği sırada buzdolabının üzerine devrilmesi sonucu yaralanmıştır. Adı edilen kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, beyin kanaması teşhisi nedeniyle Nöroloji Servisinde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

ARAÇ YANGINI

08.07.2024 tarihinde, saat 13:00 sıralarında, Girne’de Ecevit caddesi üzerinde, Ali DÖLEK kullanımındaki UH 671 plakalı araçta Girne istikametine doğru seyir halinde olduğu sırada, muhtemelen aracın motor bölümündeki elektrik aksamlarının kısa devre yapması sonucu, söz konusu araçta yangın meydana gelmiştir. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, aracın motor bölümündeki muhtelif elektrik ile plastik aksamları yanarak zarar görürken, çıkan ısıdan dolayı ise aracın ön camı da zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

 

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ

08.07.2024 tarihinde, 20:00-24:00 saatleri arasında, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirilmiştir.

 

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, kahvehaneler, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş ancak, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 16 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1750 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 211’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 10’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 4’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 11’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 1’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 409 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 3 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş ancak, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 62 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1150 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 95’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 6’sı alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 14’ü sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 5’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 62’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 20’si sigortasız araç kullanmak, 2’si tehlikeli sürüş yapmak, 3’ü motosiklette seyir halindeyken koruyucu başlık takamamak olmak üzere toplam 279 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 90 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş ancak, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 785 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 22’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 3’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 3’ü sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 109 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 3 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

TRAFİK KAZASI

  1. 08.07.2024 tarihinde, saat 10:00 sıralarında, Lefkoşa’da Mehmet Akif Caddesi üzerinde, Calvin Butik önünde bulunan araç park yeri içerisinde, Devrim BARÇIN (E-42), kullanımındaki park halinde bulunan KE 224 plakalı aracın ön sağ kapısını araçların seyir istikametine doğru açması sonucu, o esnada gerisinden gelip kuzey istikametine doğru kullanımındaki elektrikli scooter ile seyreden Ahmet PORSNOK (E-16)’un önünü tıkaması neticesinde, scooter sürücüsü aracın ön sağ kapısına çarpmıştır. Çarpışmadan sonra scooter sürücüsü yere düştüğü esnada, gerisinden gelip aynı istikamete doğru seyreden Seval İSMETOĞULLARI (K-38) yönetimindeki SR 401 plakalı salon aracın sağ ön yan kısmına ayakları ile çarpmıştır.

Kaza sonucu yaralanan scooter sürücüsü Ahmet PORSNOK, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Cerrahi Servisinde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 08.07.2024 tarihinde, saat 12:30 sıralarında, Küçükerenköy-Tatlısu Anayolu üzerinde, Kerim Berk DELİBAŞ (E-18) yönetimindeki YH 200 plakalı araç ile doğu istikametine doğru seyrettiği sırada, tehlikeli mahalde dikkatsizce araçları sağından geçmeye çalışması sonucu, o esnada önünde aynı istikamete doğru seyreden ve yolun sağında bulunan beton şantiyesine dönüşe geçen Ahmet ALKAN (E-42) yönetimindeki RE 158 plakalı otobüsün sağ dikiz aynasına ve akabinde yol kenarındaki çelik bariyerlere çarptıktan sonra, yolun sağında bulunan dere içerisinde takla atıp tekerlekleri üzerinde durmuştur. Kaza sonucu yaralanan olmadı. Soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 08.07.2024 tarihinde, saat 13:30 sıralarında, Gazimağusa’da Polatpaşa Bulvarı üzerinde, Cihan YAZICI (E-40) yönetimindeki TGD 255 plakalı araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada Fevzi Çakmak Bulvarı yol kavşağına geldiğinde, anayolda seyreden araçlara öncelik hakkı vermeden dikkatsizce bulvara giriş yapması sonucu, o esnada anayol üzerinde Anıt Çemberi istikametine doğru seyreden Mahmut ÖZÇOBAN (E-70) yönetimindeki BD 684 plakalı motosikletin gidiş istikametini tıkaması sonucu çarpışmışlardır. Kaza sonucu yaralanan motosiklet sürücüsü Mahmut ÖZÇOBAN, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde sol kalçasında kırık teşhisi nedeniyle Ortopedi Servisinde müşehede altına alınmıştır. TGD 255 plakalı araç sürücüsü Cihan YAZICI tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 08.07.2024 tarihinde, saat 20:00 sıralarında, Girne’de Uğur Mumcu Caddesi üzerinde, Babajan HAMRAYEV (E-45) yönetimindeki MP 568 plakalı beton mikseri ile doğu istikametine doğru seyrettiği sırada dönel kavşağa geldiğinde, dikkatsizliği sonucu yolun soluna geçmiş ve o esnada sol şerit içerisinde aynı istikamete doğru seyreden Nazemin ŞAHALİ (K-25) yönetimindeki NC 624 plakalı salon aracın sağ yan kısmına çarpmıştır. Çarpmanın etkisiyle savrulan NC 624 plakalı araç, yolun solundan çıkmış ve bordür taşları ile demir korkuluklara da çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. Soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 08.07.2024 tarihinde, saat 05:00 sıralarında, Lefkoşa’da Şehit Yüzbaşı Tekin Yurdabak Caddesi üzerinde, Kıraç GÖÇMEN (E-20) 148 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki PG 653 plakalı araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada Kalkan Restoran önlerine geldiğinde, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun solunda park halinde bulunan YJ 201 plakalı aracın sol ön kısmına çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. PG 653 plakalı araç sürücüsü Kıraç GÖÇMEN aleyinde, alkollü içki tesiri altında araç kullanıp trafik kazası yapmak suçlarından yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ