KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

6 Temmuz 2024 taihinde yayınlanan Polis Basın Bülteni’nde yaşanan olaylar:

 

SAHTE PARA TASARRUFU VE TEDAVÜLE SÜRMEK

05.07.2024 tarihinde, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kumarhanede müşteri olarak bulunan A.K.(E-46)’nin, tasarrufunda bulundurduğu  sahte olduğuna inanılan Z32988735276 seri numaralı, bir adet 50 Euro’luk banknotu kumarhane içerisinde tedavüle sürdüğü tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

SAHTE EVRAK DÜZENLEME, TEDAVÜLE SÜRMEK VE SAHTEKARLIKLA KREDİ TEMİNİ

05.07.2024 tarihinde, Gemikonağı’nda, B.M.(K-29)’nin, tasarrufunda bulundurduğu daha önceden sahte olarak düzenlenmiş bir üniversiye ait öğrenci kimlik kartını, söz konusu üniversitesinin ulaşım hizmetinden ücretsiz faydalanabilmek maksadıyla, otobüs şoförüne ibraz ederek tedavüle sürdüğü ve sahtekarlıkla kredi temin ettiği tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen R.S.H.K.(E-25) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

BAŞKASININ KİMLİĞİNE BÜRÜNMEK VE SAHTE DAVRANIŞLA KAYIT TEMİNİ

05.07.2024 tarihinde, saat 18:30 sıralarında, Metehan Kara Geçiş Kapısında, O.Ü.(E-37) yanında çalışan B.A.(E-25)’nın GKRY bölgesine geçmesine imkan sağlamak maksadıyla, başka bir şahsın kimlik kartını görevli memura ibraz etmek suretiyle belgede adı geçenin kimliğine bürünmesini sağladığı ve sahte davranışla kayıt temin ettiği tespit edilmiştir. Yürütülen soruşturma kapsamında bahse konu şahıslar ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen H.Ö.P.(E-25) tespit edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

06.07.2024 tarihinde, ülke genelinde Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 7 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ

05.07.2024 tarihinde, 20:00-24:00 saatleri arasında, Lefkoşa ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirilmiştir.

 

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, kahvehaneler, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 7 kişi tutuklanmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 17 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 2223 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 84’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 16’sı alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 5’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 71’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 65’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 5’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 607 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 2 sürücü tutuklanmış ve 64 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş ancak, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 19 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 675 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 86’sı yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 5’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 5’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 14’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 1’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 150 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 14 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

YANGIN

05.07.2024 tarihinde, saat 21:00 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kafenin mutfağında, muhtemelen açık unutulan fritöz içerisindeki yağın ısınıp alevlenmesi sonucu yangın meydana gelmiştir. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, iki adet fritöz ile muhtelif beyaz eşyalar, çelik tezgah, tavandaki plastik lambriler ve 6 adet mertek yanarak zarar görürken, oluşan ısıdan dolayı ise mutfağın duvar boyası ve seramikleri de zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

 

TRAFİK KAZASI

  1. 05.07.2024 tarihinde, saat 21:00 sıralarında, Yeşilköy’de Konat Market Önünde, Yenierenköy-Dipkarpaz Anayolu üzerinde meydana gelen ölümle neticelenen trafik kazası ile ilgili göreve gidildiği sırada, polis memuru yönetimindeki RHA 4495 plakalı polis aracı ile Yeşilköy istikametinden Yenierenköy istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu o esnada yaya geçidi olmayan bir yerde anayolu karşıdan karşıya geçen Teyfur KAYA (E-52)’ya çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan yaya Teyfur KAYA, ambulans ile kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu olmuştur. Soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 06.07.2024 tarihinde, saat 00:15 sıralarında, Lefkoşa’da Kuzey Çevre üzerinde, Tolga AYDIN (E-30) 177 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki EN 195 plakalı salon araç ile batı istikametine doğru seyrettiği sırada Sanayi Çemberini 2-3 kilometre geçtikten sonra, önündeki aracı solundan geçip dikkatsizce sağ şerite geçmeye çalışması sonucu, o esnada sağ şerit içerisinde aynı istikamete doğru seyreden Mahmut ŞAHİN (E-38) yönetimindeki UG 558 plakalı aracın sol ön kısmına çarpmıştır. Çarpmanın etkisiyle EN 195 plakalı araç kontrolsüzce yolun sağına geçmiş ve orta refüjdeki beton bariyere de çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı.

EN 195 plakalı araç sürücüsü Tolga AYDIN tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ