KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı’nın 6 Haziran 2024 tarihinde yayınlanan Polis Basın Bülteni’nde yaşanan olaylar:

 

ANİ VE GAYRİ TABİİ ÖLÜM

05.06.2024 tarihinde, saat 14:00 sıralarında, Alayköy’de faaliyet gösteren bir işyerinde, Güzelyurt’ta sakin Erkan KOCABAŞ (E-46) bahçe temizliğini yaptığı sırada aniden rahatsızlanması sonucu, ambulans ile kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmiştir. Adı edilenin yapılan otopsisinde, ölüm sebebinin “kalp hastalığı ve kalp krizi” sonucu olduğu tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

 

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE (HİNTKENEVİRİ) TASARRUFU

05.06.2024 tarihinde, saat 22:30 sıralarında, İskele’de gerçekleştirilen Asayiş ve Trafik Denetimleri kapsamında, Long Beach Çemberinde Trafik Ekipleri tarafından kontrol maksatlı durdurulan araç sürücüsü A.D.(E-26)’nin şüpheli hareketleri sonucu üzerinde ve aracında yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 1 gram ağırlığında tütünle karışık hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilerek emare olarak alınmıştır.

Akabinde, zanlının İskele’de kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada ise, yaklaşık 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde daha tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

İZİNSİZ ESKİ ESER TASARRUFU

05.06.2024 tarihinde, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir restoranda yapılan kontrolde, Y.A.(E-57)’nın, eski eser niteliğinde geç antik döneme ait 64 adet noksan parçalar ile kırık testi parçalarını izinsiz olarak tasarruf ettiği tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, çıkarıldığı Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde teminata bağlanarak serbest bırakılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

KASTİ HASAR VE CİDDİ DARP

05.06.2024 tarihinde, saat 10:00 sıralarında, Girne’de, aralarında yaşanan tartışma sonucu E.K.(E-30), M.A.(E-54)’nın kullanımındaki cep telefonunu alıp tasarrufuna geçirdikten sonra, M.A.’nın başının arkasına kasten vurup ciddi şekilde darp etmiş ve söz konusu cep telefonunu da hasara uğratmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

TEDBİRSİZLİK SONUCU YANGINA SEBEP OLMAK

05.06.2024 tarihinde, saat 12:30 sıralarında, Tepebaşı’nda Cibolar mevkiinde, O.T.(E-77) kendi arazisi içerisinde M.W.(E-32) ile birlikte gerekli emniyet tedbirlerini almadan, çardak yapmak için kaynak makinesi ile çalıştıkları sırada, makineden atılan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu yangın meydana gelmesine sebep oldukları tespit edilmiştir.

Yangın İtfaiye ve Orman Dairesi Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, yarım dönüm biçilmemiş buğday yanarak zarar görmüştür. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

 

 

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

05.06.2024 tarihinde, ülke genelinde Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 7 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

YETKİLİ MAKAMDAN İZİNSİZ ALKOLLÜ İÇKİ TASARRUF ETMEK VE SATMAK

05.06.2024 tarihinde, saat 22:30 sıralarında, Bafra’da gerçekleştirilen Asayiş ve Trafik Denetimleri kapsamında Polis tarafından bir kafede yapılan kontrolde, yetkili makamdan izinsiz olarak muhtelif markalardaki alkollü içkinin tasarruf edilip satışa sunulduğu tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu kafe işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ

05 Haziran 2024 tarihinde, 20:00-24:00 saatleri arasında, Lefkoşa ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanı içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirilmiştir.

 

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş olup,

  • ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 6 kişi tutuklanmıştır.
  • Kullanımlarındaki araçların antrepo izni olmadığı tespit edilen 3 araç sürücüsü aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 947 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 59’u yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 5’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 3’ü sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 110’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 41’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 3’ü sigortasız araç kullanmak, 1‘i trafik ışıklarına uymamak olmak üzere toplam 364 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 5 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup,

  • Yetkili makamdan izinsiz olarak muhtelif markalardaki alkollü içkiyi tasarruf edip satışa sunduğu tespit edilen bir kafe işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.
  • Trafikte kullanımındaki araçta ve akabinde kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramalarda, toplam 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilen bir kişi tutuklanmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 14 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 589 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 60’ı yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak 8’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 12’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 12’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 3’ü sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 139 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 24 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

İŞ KAZASI

05.06.2024 tarihinde, saat 15:00 sıralarında, Kalecik yakınlarında, deniz içerisinde demirli bulunan bir akaryakıt gemisinde çalışan Hüseyin PAMUK (E-55), makine bölümündeki merdivenlerden aşağıya indiği sırada ayağının kayması sonucu, yaklaşık 1,5 metre yükseklikten düşerek yaralanmıştır. Adı edilen ambulans ile kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, sağ ayağında çatlak teşhisi nedeniyle yapılan tedavisinin ardından taburcu olmuştur. Soruşturma devam etmektedir.

 

YANGIN

05.06.2024 tarihinde, saat 15:30 sıralarında, Vadili köyünün batısında bulunan çöplükte meydana gelen yangının etraftaki kuru anızlara sirayet etmesi sonucu, yaklaşık 160 dönüm anız, 40 dönüm kuru ot, 10 dönüm biçilmiş arpa ve yaklaşık 200 adet çam ile akasya ağaçları yanarak zarar görmüştür. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup, soruşturma devam etmektedir.

 

TRAFİK KAZASI

  1. 05.06.2024 tarihinde, saat 19:30 sıralarında, Lefkoşa’da Dr. Burhan Nalbantoğlu Caddesi üzerinde, Mehmet CEYLAN (E-56) 149 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki NC 833 plakalı salon araç ile Gönyeli çemberine doğru seyrettiği sırada çemberine geldiğinde, o esnada önünde aynı istikamete doğru seyreden ve sağdan gelen araçlara yol vermek için durmak zorunda kalan Işıl ALTUNBİLEK OYTAÇ (K-39) yönetimindeki MV 852 plakalı salon aracın arka kısmına çapmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. NC 833 plakalı araç sürücüsü Mehmet CEYLAN tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 06.06.2024 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Girne’de Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde, Ayhan SEYHAN (E-50) yönetimindeki TNM 212 plakalı salon araç ile batı istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu o esnada önünde aynı istikamete doğru seyreden ve trafiğin durması sonucu durmak zorunda kalan Uğur KAYA (E-45) yönetimindeki RN 900 plakalı salon aracın arka kısmına çarpmıştır. Çarpmanın etkisiyle ileriye savrulan RN 900 plakalı araç, o esnada önünde durmakta olan Zeynel KARTAL (E-46) yönetimindeki TYC 570 plakalı salon aracın arka kısmına da çarpmıştır. TYC 570 plakalı araç da ileriye savrularak, o esnada önünde aynı istikamete doğru 119 miligram alkollü içki tesiri altında seyreden ve yolun sağına dönmek için bekleyen Bikem Şara DAĞGÜL (K-23) yönetimindeki LU 277 plakalı salon aracın arka kısmına da çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan RN 900 plakalı araç sürücüsü Uğur KAYA ve araçtaki yolcu Canan ATICI (K-45), kaldırıldıkları Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavilerinin ardından taburcu olmuşlardır. LU 277 plakalı araç sürücüsü Bikem Şara DAĞGÜL tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ