KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı’nın yayınladığı 15 Mayıs 2024 tarihli bültende yaşanan olaylar:

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE (HİNTKENEVİRİ) TASARRUFU
14.05.2024 tarihinde, saat 11:00 sıralarında, Hamitköy’de M.F.(E-32)’nin üzerinde ve kalmakta olduğu ikametgahta, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 28 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan hassas terazi ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan toplam 500 ABD Doları nakit para tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan J.J.R.(K-20) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

SAHTE BELGE DÜZENLEME VE TEDAVÜLE SÜRME
21.03.2022 ve 06.10.2022 tarihlerinde, Lefkoşa’da, A.Ş.D.(E-35)’nin, yurt dışından satın aldığı tıbbı ürünler için sahte faturalar düzenleyip, söz konusu faturaları ön izin alabilmek için İlaç ve Eczacılık Dairesi ile Gümrük ve Rüsumat Dairesi’ne beyan etmek suretiyle tedavüle sürdüğü tespit edilmiştir. Bahse konuş şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

MÜSTAHDEM TARAFINDAN HIRSIZLIK
2022 yılı içeriside, Karşıyaka’da faaliyet gösteren bir restoranda çalışan H.P.(E-25)’nin kasa çekmecesinde muhafaza edilen restoran işletmecisine ait kredi kartını alıp tasarrufuna geçirdikten sonra, karttan toplam 13.138 TL para harcamak suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs, 14.05.2024 tarihinde KKTC’ye giriş yaptığı sırada tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

EV AÇMA, İKAMETGAHTAN HIRSIZLIK, KASTİ HASAR, KANUNSUZ ATEŞLİ SİLAH VE PATLAYICI MADDE TASARRUFU
08-13.05.2024 tarihleri arasında, Tuzla’da, bir ikametgahın mutfak kapısı hasara uğratılarak açılmış ve içeriye girildikten sonra, ikametgah içerisinde muhafaza edilen toplam 4 adet av tüfeği, kimlik kartları, seyyar tüp ocağı ile 10 kiloluk tüp gaz ve bahçedeki su deposunda monteli olan su motoru çalınmıştır.
Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen A.I.(E-19), K.T.(E-19) ve B.Y.(E-19) tespit edilerek tutuklanmıştır.
Bahse konu şahısların yapılan ileri sorgulamasında, Mutluyaka’da park halinde bulunan bir şahsa ait kamyon aracın sol dış kısmındaki iki adet aküyü de çaldıkları tespit edilmiştir.
Soruşturma kapsamında ayrıca, zanlı A.I.’nın kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, muhtelif markalarda toplam 211 adet av tüfeği fişeği, B.Y.’nin tasarrufunda ise 2 adet av tüfeği, muhtelif markalarda toplam 68 adet av tüfeği fişeği ve 1 paket hava tüfeği mermisi tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

 

 

MEKAN KAPAMA SAATİNE UYMAMAK
15.05.2024 tarihinde, saat 03:00 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir barda Polis Ekipleri tarafından yapılan kontrolde, işletmenin mekan kapatma saatine uymayarak faaliyette olduğu tespit edilmiştir. Bahse konu bar işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

YETKİLİ MAKAMDAN İZİNSİZ ALKOLLÜ İÇKİ TASARRUF ETMEK VE SATMAK
14.05.2024 tarihinde, Güzelyurt’ta Polis tarafından gerçekleştirilen asayiş ve trafik denetimleri kapsamında, bölgede faaliyet gösteren eğlence mekanlarında yapılan kontrolde, üç işletmenin geçerli alkollü içki satış ruhsatı olmadığı halde, izinsiz olarak alkollü içki tasarruf edip satışa sunduğu tespit edilmiştir. Bahse işyeri işletmecileri aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK
14.05.2024 tarihinde, ülke genelinde Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 8 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ARAÇ YANGINI
14.05.2024 tarihinde, saat 22:00 sıralarında, Hamitköy’de Ortaklar Market önünde, Chınedu Damıan NWOYE (E-36) kullanımındaki EV 580 plakalı kamyonet araçta seyir halinde olduğı sırada, muhtemelen aracın arka far kablolarının kısa devre yapması sonucu söz konusu araçta yangın meydana gelmiştir. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, aracın sol arka farı, kaportası ve araç içerisinde taşıdığı karton kutular yanarak zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ
14-15 Mayıs 2024 tarihleri, 20:00-01:00 saatleri arasında, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanı içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirilmiştir.

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 11 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1245 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 181’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 16’sı sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 2’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 18’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 1’si sigortasız araç kullanmak, 1’i tehlikeli sürüş yapmak olmak üzere toplam 371 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 21 araç ise trafikten men edilmiştir.

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, kahvehaneler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi tutuklanmıştır.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 22 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1795 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 196’sı yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 12’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 5’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 11’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 3’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 36’sı seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 19’u sigortasız araç kullanmak, 3’ü aracın camlarına görüşü engelleyici cam filmi yapıştırmak olmak üzere toplam 359 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 78 araç ise trafikten men edilmiştir.

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup,
(1) Geçerli alkollü içki satış ruhsatı olmadığı halde, alkollü içki tasarruf edip satışa sunduğu tespit edilen 3 mekan işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.
(1) ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 1 kişi tutuklanmıştır.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 732 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 35’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 7’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 13’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 4’ü sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 100 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 4 araç ise trafikten men edilmiştir.

TRAFİK KAZASI
1. 14.05.2024 tarihinde, saat 23:30 sıralarında, Gönyeli’de Caner Gönyeli Sokak üzerinde, Aşkın CABİROĞLU(E-32) yönetimindeki UA 939 plakalı motosiklet ile batı istikametine doğru seyrettiği sırada, anayolda seyreden araçlara öncelik hakkı vermeden dikkatsizce Atatürk Caddesine giriş yaptığı sırada, o esnada cadde üzerinde kuzey istikametine doğru seyreden Mehmet GÜNER(E-23) yönetimindeki FG 098 plakalı salon aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmışlardır. Kaza sonucu yaralanan motosiklet sürücüsü Aşkın CABİROĞLU, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, köprücük kemiğinde kırık teşhisi nedeniyle yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

2. 14.05.2024 tarihinde, saat 22:00 sıralarında, Girne-Gönyeli Anayolu üzerinde Oray Sitesi önünde, Hüseyin BOYLUĞ (E-46) yönetimindeki GM 091 plakalı salon araç ile anayolda seyreden araçlara öncelik hakkı vermeden dikkatsizce kavşaktan anayola giriş yapması sonucu, o esnada anayol üzerinde güney istikametine doğru seyreden Guvanch ASTANOV (E-23) yönetimindeki PV 706 plakalı motosikletin önünü tıkanması sonucu çarpışmışlardır. Kaza sonucu yaralanan motosiklet sürücüsü Guvanch ASTANOV, kaldırıldığı Girne Dr. Suat Günsel Hastanesi’nde müşahede altına alınmıştır. GM 091 plakalı araç sürücüsü Hüseyin BOYLUĞ tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ