KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı’nın yayınladığı 5 Mayıs tarihli bültende yaşanan olaylar:

 

KANUNSUZ ATEŞLİ SİLAH VE PATLAYICI MADDETAŞIMA VE TASARRUFU

05.05.2024 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Küçükkaymaklı’da Lefkoşa Polis Müdürlüğüne bağlı ekiplertarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu; B.E.(E-30)’ninkullanımında bulunan araçta yapılan aramada; bir adet 9 mm çapında tabanca ve şarjörü ile 4 adet canlı mermi bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen B.H.(E-27) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KUMARHANEDE BULUNMAK VE BULUNMASINA MÜSAADE ETMEK

04.05.2024 tarihinde, İskele’de faaliyet gösteren bir kumarhanede polis tarafından yapılan kontrolde, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam dört kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

YANGIN

1.04.05.2024 tarihinde, saat 22.00 sıralarında, Lefkoşa’da Özker Özgür Caddesi üzerinde Ömer ÖZKARATAŞ’ınkullanımında bulunan seyir halindeki DM 462 plakalı araçta,muhtemelen benzin hortumundan sızan benzinin motor bölümündeki sıcak aksamlara temas etmesi sonucu yangın meydana gelmiştir. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu aracın motor bölümündeki plastik aksamlar ile hortumlar ve aracın üst makine kapağı yanarak zarar görmüştür. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüş olup, soruşturma devam etmektedir.

2.04.05.2024 tarihinde, saat 14.00 sıralarında, Beyarmudu’nda şiddetli rüzgar nedeniyle palmiye ağacının dallarının elektrik tellerine temas etmesi neticesinde oluşan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu yangın  meydana gelmiştir. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu Hüseyin Nevzat Aksal’a ait yaklaşık 6 dönümlük arazi içerisinde bulunan anızlar ile bir badem ağacı yanarak zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

3. 04.05.2024 tarihinde, saat 12.40 sıralarında, Serdarlı Ulukışla köylerinin batı kısmında henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı meydana gelen yangın sonucu beş ayrı şahsa ait toplam 12 dönüm biçilmemiş arpa, 40 dönüm anız ve 20 adetrulo balya tamamen, 7 adet zeytin ağacı ise kısmen yanarak zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

4.04.05.2024 tarihinde, saat 15:00 sıralarında, Gazimağusa’da Elek Sokak üzerinde, şiddetli rüzgarın etkisi ile elektrik tellerinin birbirine temas etmesi sonucu oluşan kıvılcımların hurma ağacı dallarını tutuşturması sonucu yangın meydana gelmiştir. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu iki adet hurma ağacı kısmen yanarak zarar görürken, yanan hurma dallarının park halinde bulunan bir araç ile yangına müdahale eden itfaiye aracı üzerine düşmesi sonucu her iki araç hasar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

5.04.05.2024 tarihinde, saat 18:30 sıralarında, Yedidalga’daşiddetli rüzgarın etkisi ile elektrik tellerinin birbirine çarpması sonucu oluşan kıvılcımların kuru otları tutuşturması neticesinde yangın meydana geldi. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu üç ayrı şahsa ait yaklaşık iki dönümlük arazi içerisindeki kuru otlar ile damlamasulama lastikleri ve bir adet hurma ağacı yanarak zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

04.05.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 1 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

TRAFİK KAZASI

1.04.05.2024 tarihinde, saat 05:50 sıralarında, Girne’de Karakız Sokak üzerinde, Çağnur KÖSE (K-19) 105 mlgr alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki RZ 031 plakalı salon araç ile güney istikametine doğru seyrettiği sırada dikkatsizce anayol durumunda bulunan Mustafa Çağatay Caddesine giriş yapması sonucu o esnada cadde üzerinde batı istikametine doğru,kavşağa geldiğinde süratini salim hadde indirmeden dikkatsizce seyreden Yalçın KARALİ (E-43) yönetimindeki PB 469 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmışlardır.

Çarpmanın etkisiyle kontrolsüzce yoluna devam eden RZ 031 plakalı araç yolun solundan çıkarak kaldırım üzerinde bulunan ağaca, PB 469 plakalı araç ise yolun solundan çıkarak kaldırım üzerindeki çevre tellerine çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan RZ 031 plakalı araç sürücüsü Çağnur KÖSE ile aynıaraçta yolcu olarak bulunan Hazar ULUKIŞLA (K-20), Yasemin Şayestenur DUMAN (K-25) ve Nilay ÖZDEMİR (K-20) kaldırıldıkları Girne Dr. Akçiçek Hastanesinde yapılan tedavilerinin ardından taburcu olmuşlardır. Soruşturma devam etmektedir.

2.04.05.2024 tarihinde, saat 21:00 sıralarında, Lefkoşa’da Şht Mustafa Ruso Caddesi boyunca LY 465 plakalı aracı soldan ikinci şerit içerisinden şehir merkezine doğru kullanan Abdelrahman Khalid TİFOUR (E-22) seyretmekte olduğu yolun solunda bulunan Yıldırım pide isimli işletme önlerine geldiğinde o esnada yolun solundan sağına doğru koşarak geçmeye çalışan yaya Melisa YAMAK (K-21)a çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan yaya Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından taburcu olmuştur. Soruşturma devam etmektedir.

ÜLKE GENELİNDEKİ TRAFİK DENETİMLERİNDE 446SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ

04.05.2024 tarihinde ülke genelinde trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu; toplam 2,338 araç sürücüsü kontrol edilmiş olup, çeşitli trafik suçlarından dolayı toplam 446 araç sürücüsü rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 19 araç ise trafikten men edilmiştir.

Rapor Edilen Trafik Suçları İse;

374ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak,

20si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak,

2si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak,

8i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak,

1i sigortasız araç kullanmak ve

41i diğer trafik suçlarından oluşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ