KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı tarafından yayınlanan 24 Nisan tarihli bültende yaşanan olaylar:

 

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE (EXTACY) VE PATLAYICI MADDE TASARRUFU

23.04.2024 tarihinde, saat 19:30 sıralarında, Girne’de, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon (Zehir Torbası Operasyonu) kapsamında, B.S.(E-19)’nin üzerinde ve kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramalarda, MDMA türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan toplam 395 adet bütün ve 21 adet de yarım hap (extacy), 5 adet canlı tabanca mermisi ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan toplam 865 Stg ile 6,350 TL nakit para tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen M.S.E.(E-23) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

EV AÇMA, İKAMETGAHTAN SİRKAT VE MÜLKE TECAVÜZ

23.04.2024 tarihinde, saat 13:00 sıralarında, Girne’de Zafer sokakta bulunan bir şahsa ait  ikametgahın mutfak kapısı açılarak içeriye girilmiş ve ikametgah içerisindeki kasada muhafaza edilen muhtelif ziynet eşyaları çalınmıştır. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen Y.A.(E-22) ve G.Ç.(E-22) tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

MÜSTAHDEM TARAFINDAN HIRSIZLIK, SAHTE BELGE DÜZENLEME, TEDAVÜLE SÜRME VE SAHTEKARLIKLA PARA TEMİNİ(GELİŞME)

Temmuz 2022–Mart 2024 tarihleri arasında, Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhanede çalışan B.Ü.(E-46) ve H.A.(E-36)’nın, bir reklam şirketinden kumarhane için satın alınan çeşitli ürünleri olması gerektiğinden fazla gösterip, kumarhaneye ait toplam 228 adet faturayı sahteledikleri ve söz konusu sahte faturaları muhasebeye verip tedavüle sürmek suretiyle, toplam 101.089 ABD doları nakit parayı, kumarhaneden sahtekarlıkla temin edip çaldıkları tespit edilmişti.

Mesele ile ilgili olarak yürütülen ileri soruşturma kapsamında, bahse konu şahısların Eylül 2023-Mart 2024 tarihleri arasında, başka bir işletmeden kumarhane için satın alınan çeşitli ürünleri için yine aynı yöntemle toplam 208 adet faturayı sahteleyip tedavüle sürdükten sonra, toplam 49.608 ABD Doları nakit parayı daha, kumarhaneden sahtekarlıkla temin edip çaldıkları tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar Poliste tutuklu olup, soruşturma devam etmektedir.

 

HIRSIZLIK

22.04.2024 tarihinde, saat 17:00 sıralarında, İskele’de bulunan bir ikametgahta, para cüzdanı içerisinde muhafaza edilen toplam 2.500 Stg nakit para çalınmıştır. Olay polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen A.K.(K-35) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

23.04.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

 

KAYIP ŞAHIS(GELİŞME)

22.04.2024 tarihinden beridir kayıp olduğu bildirilen Emine ASI (K-15) bulunmuştur. Soruşturma devam etmektedir.

 

ÜLKE GENELİNDEKİ TRAFİK DENETİMLERİNDE 511 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ

22.04.2024 tarihinde, ülke genelinde Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 2,262 araç sürücüsü kontrol edilmiş olup, çeşitli trafik suçlarından dolayı toplam 511 araç sürücüsü rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 28 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

Rapor Edilen Trafik Suçları İse;

263’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak,

108’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak,

12’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak,

1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak,

11’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak,

8’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak,

3’ü sigortasız araç kullanmak,

1’i trafik ışıklarına uymamak ve

104’ü diğer trafik suçlarından oluşmaktadır.

 

TRAFİK KAZASI

23.04.2024 tarihinde, saat 23:30 sıralarında, Gazimağusa-Karpaz Anayolu’nun 20-21’inci kilometreleri arasında Boğaz Otel önlerinde, Andreı OZERNYI (E-43) yönetimindeki LB 962 plakalı salon araç ile Karpaz istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun sağına geçmiş ve o esnada Gazimağusa istikametine doğru seyretmekte olan Fatih KALMA (E-46) yönetimindeki LG 363 plakalı aracın sağ ön kısmına çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan LB 962 plakalı araç sürücüsü Andreı OZERNYI ve LG 363 plakalı araç sürücüsü Fatih KALMA, kaldırıldıkları Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavilerinin ardından Fatih KALMA taburcu olurken, Andreı OZERNYI sol kaburgalarında ve akciğer yaralanması nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ