KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de yayınlana Polis Basın Bülteni’nde yaşananlar:

HIRSIZLIK, MÜLKE TECAVÜZ VE SARHOŞLUK
04.04.2024 tarihinde, saat 00:10 sıralarında, Bafra’da faaliyet gösteren bir otelde, S.C.T.(E-32) 242 miligram alkollü içki tesiri altında olduğu sırada, mal sahibinden izinsiz olarak otelin bar deposuna girip mülke tecavüz ettikten sonra, depo içerisinde muhafaza edilen 4 şişe alkollü içkiyi çalıp, otel dışına çıkarmaya çalıştığı sırada bölgede devriye halinde bulunan bir polis ekibi tarafından suçüstü tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

SAHTEKARLIKLA PARA TEMİNİ
27.09.2022 tarihinde, Gönyeli’de bir dairede kiracı olarak kalmakta olan C.İ.(E-33)’nin, kiralık ev arayan bir şahsa, kirasında olan dairenin kendisine ait olduğu söyleyip yalan beyanda bulunduktan sonra, bir yıllık kira ücreti olan toplam 79.500 TL nakit parayı bahse konu şahıstan sahtekarlıkta temin ettiği tespit edilmiştir.
Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturma kapsamında aranmakta olan C.İ., 03.04.2024 tarihinde tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

TECAVÜZ-İ ALET VE KANUNSUZ BIÇAK TAŞIMAK
03.04.2024 tarihinde, Lefkoşa’da gerçekleştirilen asayiş ve trafik denetimleri kapsamında, Polis Ekipleri tarafından M.R.A.(E-20)’nın kullanımındaki araçta yapılan aramada tecavüzkar alet olan ahşaptan mamul sopa, Ç.D.(E-28)’nin kullanımındaki araçta yapılan aramada tecavüzkar alet olan ahşaptan mamul sopa, A.O.(E-41)’nun kullanımındaki araçta yapılan aramada ise, bir adet bıçağı kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdıkları tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK
04.04.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 8 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

YANGIN
03.04.2024 tarihinde, saat 17:00 sıralarında, Akdoğan’da, Toprak Ürünleri Kurumuna ait ambar içerisinde bulunan RHA 937 plakalı dozer araçta, muhtemelen elektrik kablolarının kısa devre yapması sonucu yangın meydana gelmiştir. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, söz konusu dozer araç tamamen yanarak kullanılmaz hale gelmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

TRAFİK KAZASI
1. 03.04.2024 tarihinde, saat 22.30 sıralarında, Gazimağusa’da Nehir Sokak üzerinde, Iuliana POTAK (K-40) 116 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki  UN 190 plakalı araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada, Zorer Motors önlerine geldiğinde dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybedip yolun solunda bulunan çelik bariyerlere çarptıktan sonra, kontrolsüzce savrulup takla atmıştır. Kaza sonucu yaralanan araç sürücüsü kaldırıldığı  Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından taburcu olmasına müteakip tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

2. 04.04.2024 tarihinde, saat 03:00 sıralarında, Gazimağusa’da Anamur Sokak üzerinde, Hasan ŞEMMEDİ (E-39) 100 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki VN 959 plakalı araç ile güney istikametine doğru seyrettiği sırada, yolun solundaki bir ikametgahın önünde park halinde bulunan HM 381 plakalı araca çarpmıştır. Çarpmaya müteakip savrulan HM 381 plakalı araç, bir ikametgahın bahçe duvarına da çarpıp durmuştur. Kaza sonucu yaralanan olmadı. Araç sürücüsü tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ
03 Nisan 2024 tarihinde, 19:00-24:00 saatleri arasında, Lefkoşa ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup,
(1) ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 4 kişi tutuklanmıştır.
(2) Araçlarında yapılan aramalarda, kanunsuz olarak tasarruflarında tecavüzi alet(ahşap sopa) ve bıçak bulundurup taşıdıkları tespit edilen 3 kişi aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 33 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1260 araç sürücüsü kontrol edildi ve 100’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 8’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 49’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 18’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 34’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 11’i sigortasız araç kullanmak, 4’ü trafik ışıklarına uymamak, 1’i işletme izinsiz yolcu taşımak(korsan taksi) olmak üzere toplam 345 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 48 araç ise trafikten men edilmiştir.

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 6 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 420 araç sürücüsü kontrol edildi ve 70’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 11’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 18’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 1’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 131 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 18 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ