KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de yayınlanan 27 Mart tarihli Polis Basın Bülteni’nde yaşana olaylar:

 

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU, BIÇAK VE TECAVÜZİ ALET TAŞIMAK

26.03.2024 tarihinde, saat 14:30 sıralarında, Lefkoşa’da, Lefkoşa Polis Müdürlüğüne bağlı CÖŞ Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, B.S.(E-20) ve M.D.K.(E-19)’nin üzerlerinde ve kullanımlarındaki araçta yapılan aramada; toplam 6 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile 2 adet çakı, 2 adet bıçak, beyzbol sopası ve mınçıkayı kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurdukları tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KANUNSUZ ATEŞLİ SİLAH VE PATLAYICI MADDE TASARRUFU

1.26.03.2024 tarihinde saat 21:00 sıralarında, Metehan’da, Polis Ekipleri tarafından A.A.              (E-36) ve S.S.(E-35)ninkullanımlarındaki araçta yapılan aramada, 2 adet tabanca, tabancalara ait 2 adet şarjör ve toplam 9 adet canlı mermiyi kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurdukları tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

2.26.03.2024 tarihinde, Girne’de, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından K.M.(E-40)ninkalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, 2 adet tabanca, tabancalara ait 2 adet şarjör ve toplam 32 adet canlı mermiyi kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurduğu tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen S.S.(E-33) ve Ö.K.(E-45) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

SAHTE BELGE DÜZENLEME VE SAHTEKARLIKLAPARA TEMİNİ

20.01.2024 tarihinde Gazimağusa’da, M.S.I.(E-30) ve M.(E-27)nin, daha önceden 7 ayrı şahıs adına sahte olarak düzenledikleri ön izin başvuru forumlarını, bir şahsın kullanımındaki cep telefonuna whatsapp uygulaması üzerinden göndermek suretiyle, sahte forumlar karşılığında bahse konu şahıstan 30.000 TL ve 2.000 Euro parayı sahtekarlıkla temin ettikleri tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine, bahse konu şahıslar tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ŞANS OYUNLARI YASASINA AYKIRI İNTERNET ÜZERİNDEN KUMAR OYNATMAK

26.03.2024 tarihinde, Girne Polis Müdürlüğü, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Amirliği Ekipleri tarafından, Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhaneye yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kumarhane içerisinde bulunan slot oyun makineleri ile kanunsuz olarak internet üzerinden 4 ayrı site aracılığıyla para karşılığında kumar oynatıldığı tespit edilmiştir. Operasyon kapsamında E.D.(E-57), R.T.(E-43), T.B.(E-40), A.A.(E-44), S.Z.(E-55) ve E.Y.(K-52) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

GECELEYİN EV AÇMA VE MÜLKE TECAVÜZ

26.03.2024 tarihinde, Aydınköy’de bulunan bir ikametgahın penceresini açarak içeriye giriş yapan meçhul şahıs, ikametgah sakini tarafından fark edilmesi üzerine koşarak eve giriş yaptığı yerden çıkıp kaçmıştır. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen K.O.(E-22) tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

HIRSIZLIK

1.26.03.2024 tarihinde Girne’de, İ.H.C.(E-39)nin, banka hesabına yanlışlıkla yatırılan 42.000 Stg parayı, kendisine ait olmadığını bildiği halde hesabından çekip tasarrufuna geçirmek suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine bahse konu şahıs tespit edilerek tutuklanmıştır.Soruşturma devam etmektedir.

2.26.03.2024 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kumarhane içerisinde, Y.B.(E-49)nin, bir müşteri tarafından oyun makinesi üzerinde bırakılan cep telefonunu alıp çaldığı tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine bahse konu şahıs tespit edilerek tutuklanmıştır.Soruşturma devam etmektedir.

DİLENCİLİK YAPMAK

26.03.2024 tarihinde, saat 16:30 sıralarında, Demirhan’da faaliyet gösteren bir süper marketin araç park yeri içerisinde, B.G.(K-29) ve B.Y.(K-32)nin sadaka toplamak ve dilenmek maksadıyla dolaşıp bir şahıstan yardım için para istedikleri tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

26.03.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 1 kişi tutuklanarak aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

İŞ KAZASI

26.03.2024 tarihinde, saat 09:00 sıralarında, Güzelyurt’ta Dallas bölgesinde bulunan bir narenciye bahçesi içerisinde, Rızwan ALI (E-41) kullanımındaki traktör araç ile bahçe sürdüğü sırada, sol ayağının traktörün sol arka tekerleği ile çamurluğu arasına sıkışması sonucu yaralanmıştır. RızwanALI’nin sıkışan ayağı, İtfaiye Ekipleri tarafından sıkıştığı yerden çıkartıldıktan sonra, adı edilen ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırılmış olup,yapılan tedavisinin ardından ortopedi servisinde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ

26 Mart 2024 tarihinde, 20:00-24:00 saatleri arasında, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

                       

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş ancak,olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 16kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 897 araç sürücüsü kontrol edildi ve 175i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 46’sı sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 3’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 14’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 4üsigortasız araç kullanmak, 1’i trafik ışıklarına uymamak olmak üzere toplam 441 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 15 araç ise trafikten men edilmiştir.

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 15kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1534 araç sürücüsü kontrol edildi ve 150si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 9u alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 4’ü sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 13’ü sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 2’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 17si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 8isigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 243 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 34 araç ise trafikten men edilmiştir.

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında;halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak,olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 550 araç sürücüsü kontrol edildi ve 38i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 8’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 15’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak olmak üzere toplam 82 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 araç ise trafikten men edilmiştir.

TRAFİK KAZASI

26.03.2024 tarihinde, saat 23:00 sıralarında, Gazimağusa’da Deniz Piyade Caddesi üzerinde, Berkan DEMİRBAŞ (E-35) 302 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki EN 880 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyrettiği sırada Korkut Sokak kavşağına geldiğinde,dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yol içerisinde kontrolsüzce savrulup yoldan çıkmış ve elektirikdireğine çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan araçtaki yolcu Lütfiye AŞIK (K-41), kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu olmuştur.Araç sürücüsü Berkan DEMİRBAŞ tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ