KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı’nın yayınladığı Polis Basın Bülteni’nde yaşanan olaylar:

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU
1. 16.03.2024 tarihinde Minareliköy’de, Y.Ç.(E-23)’nin kalmakta olduğu ikametgahta, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 20 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

2. 16.03.2024 tarihinde, Gönyeli’de, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından E.K.(E-37)’nin kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 50 gram ağırlığında hintkeneviri türü ve yaklaşık 500 miligram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

3. 16.03.2024 tarihinde, saat 22:00 sıralarında, Lefkoşa-Güzelyurt Anayolu üzerinde, ülke genelindeki asayiş ve trafik denetimleri kapsamında Güzelyurt Polis Müdürlüğüne bağlı Ekipler tarafından trafik kontrolü yapıldığı sırada, kontrol maksatlı durdurulan A.H.(E-33)’nin kullanımındaki ve M.T.(E-76)’nin yolcu olarak bulunduğu araçta ve üzerlerinde yapılan aramada, tasarruflarında yaklaşık 1 gram ağırlığında metamfetamin türü ile yaklaşık 300 miligram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

SAHTEKARLIKLA PARA TEMİNİ
15.03.2024 tarihinde, Lefkoşa’da Ş.Ş.(E-32)’nin gerçekte araç yedek parça satıcısı olmadığı halde, dolandırmak kastı ile muhtelif araç yedek parçalarını tedarik edeceğini yönünde bir şahsa sahte beyanda bulunduktan sonra, bahse konu şahıstan 3,000 Euro  ve  47,200 TL parayı sahtekarlıkla temin ettiği tespit edilmiştir.
Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, bahse konu şahıs  tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

YARALAMA, TECAVÜZİ ALET TAŞIMAK, KORKUTMAK MAKSADI İLE BIÇAK TAŞIMAK
16.03.2024 tarihinde, saat 19:00 sıralarında, Girne’de Barış Parkı içerisinde, üzerlerine yürüdükleri gerekçesiyle İ.E.S. ve M.P bir taraf olduktan sonra, İ.E.S. tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu demir çubuk ile diğer taraf olan M.S.A.A’nın yüzüne vurup sol göz altı ve kaşının, A.A.A.A.’nın ise kafasına vurup kafasından yaralamış, M.P. ise tasarrufunda kanunsuz olarak bulunduğu bıçağı korkutmak maksadı ile gelişigüzel sallamıştır. Olayda yaralanan M.S.A.A., kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu olurken, A.A.A.A. ise kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alınmıştır. İ.E.S. ve M.P tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

KANUNSUZ MAL TASARRUFU, KANUNSUZ BIÇAK VE TECAVÜZİ ALET TAŞIMAK
16.03.2024 tarihinde, saat 12:30 sıralarında, Girne-Alsancak Çevre Yolu üzerinde, Girne Polis Müdürlüğüne bağlı Ekipler tarafından trafik kontrolü yapıldığı sırada, kontrol maksatlı durdurulan araç sürücüsü S.U.(E-25)’nun şüpheli hareketleri sonucu kullanımındaki araçta ve üzerinde yapılan aramada, bir adet ahşap sopa, bıçak ve 196,255 ABD Doları nakit parayı kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdığı tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KANUNSUZ BIÇAK TAŞIMAK
16.03.2024 tarihinde, saat 20:30 sıralarında, Lefkoşa’da, Şht. Mustafa Ahmet Ruso caddesi üzerinde, ülke genelindeki asayiş ve trafik denetimleri kapsamında Polis Ekipleri tarafından kontrol maksatlı durdurulan S.G.(E-26)’nin kullanımındaki JR 813 plakalı araçta yapılan aramada, bir adet bıçağı kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdığı tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK
16.03.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda; ülkemizde yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 7 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ
16-17 Mart 2024 tarihleri, 22:00-02:00 saatleri arasında, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne Güzelyurt ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup,
(1)ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi ve
(2) Aracında yapılan aramada, bir adet bıçağı kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdığı tespit edilen 1 kişi tutuklandı.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 39 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 2,346 araç sürücüsü kontrol edildi ve 187’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 25’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 6’sı sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 129’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 17’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 62’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 18’i sigortasız araç kullanmak, 4’ü trafik ışıklarına uymamak olmak üzere toplam 682 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 103 araç ise trafikten men edilmiştir.

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş olup, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 2 kişi tutuklanmıştır.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 20 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 3,250 araç sürücüsü kontrol edildi ve 508’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 55’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 18’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak olmak üzere toplam 813 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 18 araç ise trafikten men edilmiştir.

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 42 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1085 araç sürücüsü kontrol edildi ve 117’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 25’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 19’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 7’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 3’ü sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 246 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 3 sürücü tutuklanmış ve 36 araç ise trafikten men edilmiştir.

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; alkollü içki satışı yapılan yerler, eğlence mekanları ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup, bulundukları araçta yapılan aramada, tasarruflarında yaklaşık 1 gram ağırlığında metamfetamin türü ile yaklaşık 300 miligram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilen 2 kişi tutuklanmıştır.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 483 araç sürücüsü kontrol edildi ve 125’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 16’sı emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 1’i tehlikeli sürüş yapmak olmak üzere toplam 144 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 4 araç ise trafikten men edilmiştir.

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ve eğlence mekanları kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.
Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 16 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 372 araç sürücüsü kontrol edildi ve 42’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 1’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 8’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 4’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak olmak üzere toplam 103 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 4 araç ise trafikten men edilmiştir.

TRAFİK KAZASI
16.03.2024 tarihinde, saat 23:50 sıralarında, Gemikonağı’nda Şht. Salahi Mehmet Sokak üzerinde, Bruno NDENZI (E-25) 150 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki HT 780 plakalı salon araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun solundan dışarıya çıkmış ve o esnada yol kenarında park halinde bulunan 34 NG 6436 plakalı aracının sol arka kısmına çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. HT 780 plakalı araç sürücüsü Bruno NDENZI tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ