KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

Polis Basın Subaylığı’nın 13 Mart 2024 tarihinde yayınladığı Polis Basın Bülteni’nde yaşanan olaylar:

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU
1. 12.03.2024 tarihinde, İskele’de, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından H.G.(E-37)’nin kullanımındaki araçta ve ikametgahında yapılan aramalarda, tasarrufunda toplam 115 gram ağırlığında hintkeneviri türü ile yaklaşık 1 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan hassas terazi tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

2. 12.03.2024 tarihinde, saat 22:30 sıralarında, Gönyeli’de, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından devriye yapıldığı sırada, şüpheli olarak görülen E.E.(E-45)’nin kullanımındaki araçta ve üzerinde yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 25 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

3. 12.03.2024 tarihinde, Ercan Havalimanı’nda, yurt dışına çıkış yapmak isteyen E.O.(E-24) ve O.D.(E-45)’nin eşyalarında Polis tarafından yapılan kontrolde, içerlerinde uyuşturucu madde olduğunan inanılan üç adet metal öğütücü tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

MÜSTAHDEM TARAFINDAN HIRSIZLIK
08-12 Mart 2024 tarihleri arasında, Gönyeli’de faaliyet gösteren bir otelde çalışan B.Y.(E-29)’nin, resepsiyonda bulunan kasa içerisinde muhafaza edilen 100 ABD doları, 500 Euro ve 2000 TL nakit parayı alıp tasarrufuna geçirmek suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine bahse konu tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

GÜMRÜKSÜZ MAL TASARRUFU
12.03.2024 tarihinde, saat 19:30 sıralarında, Girne’de, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından R.D.(E-23)’nin kullanımındaki araçta yapılan aramada, gümrüğe beyan edilmemiş toplam 81 adet elektronik nargileyi kanunsuz olarak tasarruf ettiği tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

TECAVÜZİ ALET TAŞIMAK
12.03.2024 tarihinde, saat 14:00 sıralarında, Girne’de, Polis Ekipleri tarafından yapılan kontrol ve denetimler sırasında, İ.B.(E-23)’nin kullanımındaki ES 445 plakalı araçta yapılan aramada, bir adet plastik copu kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurup taşıdığı tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

 

İHMAL TEŞKİL EDEN EYLEMDE BULUNMAK
12.03.2024 tarihinde, saat 14:30 sıralarında, Boğazköy’de faaliyet gösteren bir işletmede çalışan H.G.(E-40), paletleme makinesinin arıza yapması üzerine, muhtemel bir tehlikeye karşı gerekli önleyici tedbiri almayı ihmal edip makinenin tekrardan çalışmasını sağlaması sonucu, o esnada palet üzerindeki su kolisini tamamlamaya çalışan Muhammad SHAHROZ(E-22)’un başının paletleme makinesi içerisine sıkışıp yaralanmasına sebep olmuştur.
Muhammad SHAHROZ, kaldırldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde müşahede altına alınmıştır. H.G. tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

YÜKSEKTEN DÜŞEN ŞAHIS
12.03.2024 tarihinde, saat 15:30 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren işyeri içerisinde, Hasan KABAALİ(E-45) üst kat için su borularını yapıştırdığı sırada, dengesini kaybederek yaklaşık 2.20 metre yükseklikten zemine düşmesi sonucu yaralanmıştır. Adı edilen kaldırldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK
12.03.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda; ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ÜLKE GENELİNDEKİ ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ
#Polis Ekipleri tarafından ülke genelinde dün gerçekleştirilen asayiş ve trafik denetimleri kapsamında, toplam 552 kişi aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, 7 kişi ise tutuklanmıştır.

#Asayiş Denetimler Kapsamında;
• Ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi,
• Aracında yapılan aramada, bir adet plastik copu kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdığı tespit edilen 1 kişi ve
• Aracında yapılan aramada, toplam 81 adet elektronik nargileyi gümrüksüz olarak tasarrufunda bulundurduğu tespit edilen 1 kişi tutuklanmıştır.

#Trafik Denetimleri Kapsamında;
Toplam 2,067 araç sürücüsü kontrol edilmiş olup, çeşitli trafik suçlarından dolayı toplam 552 araç sürücüsü rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 30 araç ise trafikten men edilmiştir.

#Rapor Edilen Trafik Suçları İse;
311’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak,
5’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak,
5’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak,
70’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak,
17’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak,
14’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak,
7’si sigortasız araç kullanmak,
3’ü tehlikeli sürüş yapmak,
2’si trafik ışıklarına uymamak,
2’si kayıtsız araç kullanmak,
1’i aracın camlarına görüşü engelleyici cam filmi yapıştırmak ve
115’i diğer trafik suçlarından oluşmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ