KKTC’de neler yaşandı?

KKTC’de neler yaşandı?

KKTC Polis Basın Subaylığı’nın yayınladığı Polis Basın Bülteninde yaşanan olaylar:

ANİ VE GAYRİ TABİİ ÖLÜM(GELİŞME)

28.02.2024 tarihinde, Girne’de faaliyet gösteren bir otel odası içerisinde ölü olarak bulunan Barış SOLMAZ (E-49)’ın yapılan otopsisinde, ölüm sebebinin tespiti için kan ve doku örnekleri alınmış olup, ölüm sebebi yapılacak tetkikler sonucunda belli olacaktır. Soruşturma devam etmektedir.

 

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU

  1. 29.02.2024 tarihinde, saat 16:00 sıralarında, Gazimağusa’da, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından Z.B.E.(E-39)’nin kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 10 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, içerisinde tütünle karışık hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet ucu yanık sarma sigara ve el yapımı cam pipo tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

  1. 01.03.2024 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Zeytinlik’te, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından B.O.K.(E-24)’nin kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, tasarrufunda içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan 5 adet izmarit tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

SAHTELENMİŞ RESMİ EVRAĞI TEDAVÜLE SÜRME VE SAHTEKARLIKLA PARA TEMİNİ

2023-2024 yılları arasında, Gönyeli’de, Z.S.A.(E-33)’nın daha önceden tanıdığı bir şahsa, yurt dışında ikamet eden akrabalarının KKTC’ye gelmeleri için ön izin çıkaracağı yönünde beyanda bulunduktan sonra, sahte olarak düzenlediği ön izin başvurularını whatsapp uygulaması üzerinden göndermek suretiyle tedavüle sürüp, söz konusu şahıstan sahtekarlıkla 10.000 Euro para temin ettiği tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine, Z.S.A. tespit edilerek tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

GÜMRÜK VE İSTİHSAL YASASINA AYKIRI HAREKET

29.02.2024 tarihinde, Lefkoşa’da Metehan Kara Geçiş Kapısında, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından, GKRY bölgesinden KKTC’ye giriş yapan araçlarda yapılan kontrol ve denetimler sonucunda, toplam 6 ayrı kişinin kullanımındaki araçlar içerisinde gümrüğe beyan edilmemiş 65 adet sabunluk, 3 adet havalandırma fanı, 70 kg. pirinç, 40 kg. tuz, 10.70 kg. kırmızı et, 10 kutu donmuş patates ve 4 adet lastikleri ile birlikte kozmik araç jantı tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

 

 

 

KANUNSUZ TOPLULUK (GELİŞME)

22.02.2024 tarihinde, saat 22:30 sıralarında, Lefkoşa’da Zahra ve Tanzimat sokak’ta, halkta korku, dehşet ve endişe yaratacak şekilde, kanunsuz olarak toplanan şahıslar ile ilgili olarak yürütülen ileri soruşturma kapsamında, aranmakta olan toplam 6 kişi daha (C.K.(E-19),                               Y.U.(E-22), C.P.(E-25), İ.E.(E-23), E.Ö.(E-24) ve E.G.(E-23)) tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

KUMARHANEDE BULUNMAK VE BULUNMASINA MÜSAADE ETMEK

29.02.2024 tarihinde, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir kumarhanede, Polis Ekipleri tarafından yapılan kontrol ve denetimler sonucunda, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 11 kişi kumarhane içerisinde tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

29.02.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda; ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 1 kişi tutuklanarak aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

 

TRAFİK DENETİMLERİ

29.02.2024 tarihinde, ülke genelinde Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 2,316 araç sürücüsü kontrol edildi ve 303’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 8’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 68’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 23’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 27’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 10’u sigortasız araç kullanmak, 3’ü trafik ışıklarına uymamak, 3’ü kamyon araçların trafiğe çıkış saatine uymamak, 2’si tehlikeli sürüş yapmak, 1’i aracın camlarına görüşü engelleyici cam filmi yapıştırmak ve 115’i diğer trafik suçlarından olmak üzere toplam 563 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 3 sürücü tutuklanmış ve 46 araç ise trafikten men edilmiştir.

 

TRAFİK KAZASI

  1. 01.03.2024 tarihinde, saat 00:30 sıralarında, Gazimağusa’da Gündüz Tezel Sokak üzerinde, Aykut SERİN(E-27) 278 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki NV 195 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun sağında bulunan bir ikametgahın yan duvarına çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. Araç sürücüsü Aykut SERİN tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

2.         01.03.2024 tarihinde, saat 05:30 sıralarında, Girne-Güzelyurt Anayolu’nun 11-12’inci kilometreleri arasında, Hasan ATABAY (E-24) 163 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki FM 545 plakalı salon araç ile batı istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun sağından çıkmış ve dere yatağı içerisinde takla atarak tavanı üzerinde durmuştur. Kaza sonucu yaralanan araç sürücüsü Hasan ATABAY ve araçtaki yolcu Cem UÇAR (E-28) kaldırıldıkları Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde müşahede altına alınmışlardır. Soruşturma devam etmektedir

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ