Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

KKTC Kız İzci Örgütü Derneği, Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu üyesi oldu

KKTC Kız İzci Örgütü Derneği, Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu üyesi oldu
  • KKTC
  • 04 Temmuz 2022

KKTC Kız İzci Örgütü Derneği Başkanı Esen Bahadır, Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu (WFİS) asil üyesi olduğunu açıklayarak, “Federasyon üyeliği ile Kıbrıs Türk kız izciliğinin, derneğini, bayrağını, üniformasını ve kültürünü temsil edebilecek koordinasyon, güç ve vizyona sahip olduğunu tüm dünyaya kanıtladığını kaydetti.

Bahadır yaptığı yazılı açıklamada, 1969 yılında kurulan derneğin ülkedeki izcilik faaliyetlerine temel ve yön oluşturduğunu ve 53 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

Esen Bahadır, amaçlarının, izcilik etkinlikleri ile geleceğin kadınlarını, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, nazik, neşeli, saygılı, dürüst, disiplinli, kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmek olduğunu belirtti.

Bahadır, sorumluluk alan, görevini her şeyin üzerinde tutan, kendinin ve başkalarının sağlığını koruyan, öğrenmeye, bilgi ve beceri kazanmaya istekli, doğayı ve kültürel eserleri koruyan bireyler yetiştirmenin de hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

Bu amaçlar doğrultusunda gönüllü izci liderleri ile hem merkezde hem de ilçelerdeki izcilik çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Bahadır, bugünün çocuk ve gencinin, yarının yetişkini ve toplumun kendisi olacağı bilinciyle yıllardır kesintisiz olarak iyi insan yetiştirme çabalarını sürdürdüklerini belirtti.

Derneğin güçlü kadınlar tarafından kurulduğunu ve bugünlere taşındığını vurgulayan Esen Bahadır, şöyle devam etti:

“Güçlü izci lideri kadınların girişimleri ve özverili çalışmaları sonucunda 18 Haziran tarihinde kendi imkanlarımızla bir ilke imza atarak, Dünya’nın üçüncü büyük izcilik örgütü olan Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu’nun asil üyesi olmayı başardık. Çok mutlu, gururlu ve umutluyuz.”

“ÜLKEMİZİN BAYRAĞINI GİTTİĞİMİZ HER YERDE GURURLA DALGALANDIRABİLECEĞİZ”

Bu üyeliğin ülkede izcilik adına atılan çok büyük bir adım olduğunun altını çizen KKTC Kız İzci Örgütü Derneği Başkanı Bahadır, “Bugünden itibaren izcilerimiz uluslararası izcilik organizasyonlarına, kamplarına katılabilecek, sadece derneğimizin değil, ülkemizin bayrağını da gittiğimiz her yerde gururla dalgalandırabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu’na üyeliğin, Kıbrıs Türk kız izciliğinin uluslararası temsiliyeti açısından da önemine dikkat çeken Esen Bahadır, “Kıbrıs Türk kız İzciliği, kendi derneğini, bayrağını, üniformasını ve kültürünü temsil edebilecek koordinasyon, güç ve vizyona sahip olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ