Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“KKTC, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir”

“KKTC, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) yeni Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos’un, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs konusunun çözüm sürecine “aktif bir şekilde müdahil olmasına” ilişkin açıklamasını talihsiz olarak nitelendirdi.

İki devlet arasında yeni bir müzakere süreci başlayabileceğini kaydeden Ertuğruloğlu, tarafgir bir tutum sergileyen AB’nin halen bu tutumunu sürdürmesi nedeniyle KKTC’nin, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermediğini belirtti.

Ertuğruloğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Yeni Rum mevkidaşıma Kıbrıs konusunda bir çözüm süreci olmadığını ve ancak KKTC’nin Kıbrıs konusundaki gerçekçi vizyonunun kabul görmesini müteakip iki devlet arasında yeni bir müzakere süreci başlayabileceğini hatırlatmak isterim” dedi.

-“KKTC, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir”

Ayrıca Kıbrıs Türklerine verdiği hiçbir sözü yerine getirmeyen ve Rum tarafını koşulsuz destekleyen AB’nin olası bir müzakere sürecine katılmasının da beklenmemesi gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Müzakerelerin doğası gereği tarafların rızası, müzakere süreçlerine ilişkin alınacak kararlarda hayati öneme haizdir. Tarafgir bir tutum sergileyen AB’nin halen bu tutumunu sürdürmesi nedeniyle KKTC, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ