Kiprianu: “Mültecilerin yaşam koşulları kabul edilemez”

Kiprianu: “Mültecilerin yaşam koşulları kabul edilemez”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, hükümete yönelik eleştirileri devam ediyor.
Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun mülteci politikası, Kıbrıs sorunu ve pasaportlar konusunda hükümete yönelik sert eleştirilerine devam ettiğini yazdı.
Kiprianu, Güney Lefkoşa’da dün gerçekleştirilen ırkçılık karşıtı gösteri çerçevesinde yaptığı konuşmada, dünyanın her yerine, 1950’de, 60’da, 74’te, 2013’te göçmen ve mülteci gönderen ülkenin ırkçılık ve faşizme müsamaha göstermediğini belirterek, konunun insani bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.
Kiprianu, her defasında hükümete ve DİSİ’ye, insanların söz konusu olduğunu hatırlatarak, anlayış göstermeye çağırdıklarını belirtti.
Avrupa Birliği’nden, mültecilerin konaklaması için Güney Kıbrıs’a verilen 100 milyondan fazla Avrupa ödeneğinin nereye gittiğinin hesabının verilmesi gerektiğinden de söz eden Kiprianu bunu dile getirdikleri zaman, “Kıbrıs’ı yabancılarla mı doldurmak istiyorsunuz, kültürümüzü korumamızı istemiyor musunuz” şeklindeki hep aynı yanıtla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Hükümetin kaygısının ne kültür, ne de demografi olduğunu söyleyen Kiprianu, “Hükümetin kaygısı bu olsaydı, Suudi Arabistan’da arkadaşlarının haremlerine kadar pasaport vermezdi” ifadesini kullandı.
Mültecilerin kaldığı “Purnara” kabul merkezindeki kabul edilemez yaşam koşullarından da söz eden Kiprianu, hükümetin bu konuda da hiçbir şey yapmadığını belirtti.
Kiprianu ara bölgeye yerleştirilen dikenli teller konusundan da bahsederken bunun siyasi uzantılara da sahip olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ