Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kıbrıs Türk tarihinin her anlamda en ağır krizi ile karşı karşıyayız”

“Kıbrıs Türk tarihinin her anlamda en ağır krizi ile karşı karşıyayız”
  • KKTC
  • 29 Mayıs 2022

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nda (KTEZO) yapılan yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmanın ülkedeki yoksullaşmaya rağmen devlet harcamalarını karşılamak için her şeyin zamlanmasını getireceğini, vergi ve sigorta primlerine artış, emekli ve asgari ücretliden vergi alınmasını öngördüğü ileri sürüldü ve “Dolayısıyla protokole mevcut haliyle imha planı demek abartı olmayacak” denildi.

“TARİHİN EN AĞIR KRİZİ…”

Temel girdilerin bazılarının son bir yılda ortalama yüzde 300 zamlandığı, hayat pahalılığının yüzde 100’leri aştığı ileri sürülen açıklamada, “Yeni vergileri uygulamaya kalkışılması halinde ne küçük ne büyük işletmeler ne de toplum dayanamaz” denildi.

“En ağır ekonomik krizin yaşandığı” da belirtilen bildiride “İddia ediyoruz… Kıbrıs Türk tarihinin her anlamda en ağır krizi ile karşı karşıyayız” ifadeleri kullanıldı.

“YERLİ ORTAK GÖSTERME ŞARTI KALDIRILIYOR”

Anlaşmada ayrıca, ülkede yatırım için yurt dışındaki yatırımcılara küçük büyük olduğuna bakılmaksızın “yerli ortak veya sermaye gösterme” şartı kaldırılacağının da bulunduğu belirtilen bildiride “Bu gelecek olanlara da Sanayi Bölgelerinden yer verme taahhüdü yapıldığını biliyoruz. Soruyoruz! Bütün bunların anlamı nedir?” ifadeleri kullanıldı.

Mevcut yapı da eleştirilen bildiride, “Kendi işini görmeyen, yapamayan, kendi göbek bağını kesmeyen, kesemeyen bir yapıdan hayır gelmez. Yaratılan bu yapının öz eleştirisini yapıp, ders çıkarmak yerine daha beteri için kolları sıvamanın ne anlama geldiğini ifadelendirmeye kelimelerin gücü yeterli değildir” denildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ