Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kendinden başla Nikos bey”

“Kendinden başla Nikos bey”

Rum Lider Nikos Anastasiadis’in pasaportlarla ilgili açıklamasına bir tepki de Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’dan geldi.

Harmancı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Anastasiadis’e seslenerek, “Anayasayı tanımayan yurttaşların vatandaşlıklarını geri alacakmış. Kendinden başla Nikos bey, 1960 Cumhuriyeti anayasasını tanımayarak, esasa ilişkin maddelerini bozarak iki toplumlu bir Cumhuriyetin temel taşlarını imha eden ve geldiğimiz bugünün oluşmasının en büyük müsebbibi siz ve sizin siyasi cenah” dedi.

Harmancı açıklamalarına şöyle devam etti:

“Gel gelelim her geçen gün demokrasi ve insan hakları bu topraklardan uzaklaşmaya devam ediyor. Kıbrıs’ın kuzeyi de güneyi de ırkçılık sarmalına, milliyetçilik hezeyanına ve girdabına daha da su akıtmaya kararlı. Anastasiades “Ülkeyi bölmek isteyenlerin pasaportunu alacağım” der, Türkiye mesnetsiz bir şekilde kendine muhalif insanların ülkeye girişini yasaklar. Filler tepişirken ezilenlerse belli.
Siyaseten, en azından 1963’den beri, fiili anlamda problem yaşayan bir coğrafyada aykırı ne fikir olursa olsun bu insanların vatandaşlık hakkını ortadan kaldırabilecek bir unsur değildir, ayrıca temel insan hakları ve AİHM kararlarına da aykırıdır. Yarın Anastasiades efendinin açtığı kapıdan girenler iktidara daha etkin geldiklerinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni federal bir yapıya döndürülmesi fikrini savunanların da yurttaşlığının iptalini de gündeme getirebilir.
Bu garabet fikirler ve şoven uygulamalar kimseye yarar sağlamaz, sağlamayacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ