Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Karantina Takip Sistemi uygulanmaya başlandı

Karantina Takip Sistemi uygulanmaya başlandı

Karantina takip sistemi bugün başladı…

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ev karantinası için kişilerin KKTC’ye gelmeden önce “Güvende Kal” isimli mobil uygulamanın cep telefonuna indirilerek uygulamada kayıt ve ödeme işlemlerinin yapılmış olması gerekiyor.

Karantina Takip Sistemi ve Güvende Kal uygulamasının tanıtım toplantısı ise bugün Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda yapıldı.

‘Güvende Kal’ uygulaması 5 bileşenden oluşuyor:

  • Yönetim ekranı
  • Karantina takip cep telefonu uygulaması
  • Akıllı bileklik
  • Karantina takip merkezi
  • Saha operasyonu

HAVAALANINDAN EVE GEÇİŞTE 15 DAKİKALIK DURAKLAMADA BİLEKLİK ALARM VERECEK

Denetimin düzenli bir şekilde uygulanacağını aktaran Küçüközdemir, havalimanından eve giderken bilekliğe sahip kişinin maksimum 15 dakika duraklaması halinde bilekliğin yetkililere uyarı göndereceğini söyledi.

BİLEKLİĞİN ALARM VERDİĞİ DURUMLAR

Küçüközdemir, bilekliğin uyarı verdiği durumları ise şu maddelerle açıkladı:

  • Karantina bölgesi dışına çıkılması
  • Bileklik bağlantısının bir şekilde koparılması
  • Uygulamanın telefondan silinmesi

RASTGELE EV ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

7 gün 24 saat denetimin gerçekleştirilmesini sağlayacak bilekliklerin yanı sıra 150 kişilik bir ekibin de takip konusunda sürekli görev başında olacağını aktaran KKTCELL Genel Müdürü Küçüközdemir, öte yandan rastgele ev ziyaretlerinin de yapılarak takibin sürdürüleceğini söyledi.

ÜSTEL

Yapılan tanıtımın ardından Sağlık Bakanı Ünal Üstel de açıklamalarda bulundu.

Bir yıl öncesinde koronavirüsün ilk kez ülkemizde gözlenmesinden bu yana ciddi ilerleme kaydettiğimizi dile getiren Üstel, elektronik bileklik uygulamasıyla da önemli bir boyuta geçildiğini vurguladı.

“BELEDİYELERE DE DENETİM KONUSUNDA YETKİ VERİYORUZ”

Bugün sabah saatlerinde gelen uçakla birlikte 35 kişinin ev karantinası uygulamasına girdiğini açıklayan Üstel, denetim noktasında belediyelere de yetki verildiğini belirtti.

“KOMŞULARIN DA DUYARLILIĞI ÖNEMLİ”

Evlere denetimin yetkililer tarafından yapılacağını fakat bu noktada izole olan kişilerin komşularına da görev düştüğünü ifade eden Sağlık Bakanı Ünal Üstel, “Belki her saat polis denetimi yapılamayabilir, bu noktada komşuların da duyarlılığı önemli” dedi.

“YAŞLILARIMIZ, KRONİK HASTALARIMIZ RAHAT EDECEK”

Yaşlıların, kronik hastaların ve çocuk sahibi vatandaşların bu uygulamadan faydalanarak rahat edeceğini söyleyen Üstel, söz konusu projenin ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını belirtti.

KURALLARA UYMAYANLARA 5 ASGARİ ÜCRET CEZA

Elektronik bileklik ile evde karantina uygulamasına uymayan kişilere ağır cezaların uygulanacağına işaret eden Üstel, söz konusu kişilerin merkezi karantinaya gönderileceğini ve 5 asgari ücret cezaya çarptırılacağını söyleyerek, “Kimseye ceza yazma taraftarı değiliz ama insanımızın rahatı için bu caydırıcı cezalar önemlidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ