Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kaos ve krizlerin özü olan bir Cumhurbaşkanısınız!”

“Kaos ve krizlerin özü olan bir Cumhurbaşkanısınız!”
  • KKTC
  • 27 Mayıs 2022

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik bir açıklama yaptı.

Toros, “Sayın Tatar, Kıbrıslı Türkler kendi yurdunda tarih boyunca azınlık olmayı asla kabul etmediği için, 1950’li yıllardan bu yana eşitlik mücadelesi vermektedir. Eşitlik, sadece BM kararları ve parametrelerine bağlı ve bir TÜRK tezi olan iki toplumlu, iki bölgeli ve siyasi eşitliğe dayalı federasyonla mümkündür” dedi.

Toros, “Kıbrıs özelinde siyasi eşitliğe dayalı federasyon modelinde, özerklik prensibinden hareketle kurucu devletler kendi kendilerini yönetirler, ama ayni zamanda ülke bütününde eşit siyasi statüde federal organlarda en az bir olumlu oy şartı ile alınacak kararlarda etkili katılım gösterirler” ifadelerini kullandı.

“Federasyon, Kıbrıs’ın bir başka ülkeye bağımlılığını önleyecek yegane çözüm modelidir” diyen Toros, şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türklerin, gerek kapsamlı çözümle birlikte oluşacak Federal Devlet’te, gerekse tüm Ada üzerindeki ve sularındaki haklarını elde etmesi sadece federal çözümle mümkündür.

Tüm dünya ülkelerinin yanı sıra, Kıbrıs’ın bir bütün olarak tam teşekküllü üyesi olduğu Avrupa Birliği de “egemen eşitliğe dayalı iki devletin iş birliğini” bir alternatif “çözüm” modeli olarak kabul etmeyeceğini resmen açıklarken, Kıbrıslı Türklerin AB vatandaşlığının devamı sadece siyasi eşitliğe dayalı Federal Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında mümkün olacaktır.”

CTP’li vekil Fikri Toros, “Siyasi sorunu olan ve bölünmüş olan Adamız, ateşkes konumunda bir savaş ülkesidir. Kıbrıs’ta toplumlararası sorunun tarihe gömülmesi, kalıcı barış ve gerçek demokrasinin tecelli etmesi sadece siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu ve iki bölgeli federal çatı altında birleşme ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

“Siyasi istikrar, güvenlik ve refah sunan yegane çözüm modeli federasyondur” ifadelerini kullanan Toros, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Bu gerçekler ışığında, Kıbrıs’ta çözüm ya federasyon zemininde olacaktır ya da süregelen durum Kıbrıslı Türkleri kendi yurtlarında yok oluşa sürükleyecektir. Bugün var olan durumun sürdürülemez olduğundan hareketle, federasyon modelinin yok hükmünde sayılması, Kıbrıslı Türklerin aleyhinedir ve kabul edilemezdir.

“CTP, SİZİN GERÇEKLE BAĞDAŞMAYAN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM HAYALİNE KIBRISLI TÜRKLERİN GELECEĞİNİ KURBAN ETMEYECEKTİR”

Kıbrıslı Türklerin onurlarıyla ve kararlılıkla yürüttüğü kapsamlı çözüm mücadelesinin sizler tarafından itibarsızlaştırılması da asla kabul edilemezdir. CTP, uluslararası hukuka bağlı kalarak, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde bir çözüm için sonuna kadar mücadelesini sürdürecektir. CTP, sizin gerçekle bağdaşmayan iki devletli çözüm hayaline Kıbrıslı Türklerin geleceğini kurban etmeyecektir. CTP, Anayasal düzenimize, kurumsal yapımıza ve çağdaş evrensel değerlerimize bağlı kalarak Kıbrıs Türk Halkının kendi kendini yönetme mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Bu bağlamda, demokratik ve laik anlayışımız, sosyal politikalarımız, eğitim müfredatımız, hukuk düzenimiz, kurumlarımız ve insan kaynaklarımızın korunmasının güvencesi olmaya devam edeceğiz.

Sayın Tatar, Siz ise,

Kıbrıslı Türklerin kurucu ortağı olan Kıbrıs Cumhuriyetinin “Rum Devleti” olduğunu söyleyerek BM nezdinde var olan eşit toplumsal statümüzü sekteye uğratan;

Sözde Maraş açılımı siyasetinizle uluslararası hukukun parçası olan ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Kıbrıs Türk Toplumunu itibarsızlaştıran ve Annan Planı sürecinden itibaren çözümsüzlüğün başlıca sorumlusu olan Rum Liderliğinin ekmeğine yağ süren;

Federal çözüm zeminini terk ederek Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimize zarar veren;

Mevcut koşullarda Kıbrıs’ın kuzeyi üzerindeki en etkili yaptırımlar olan doğrudan uçuşlar üzerindeki yasağın ve AB Doğrudan Ticaret Tüzüğü önündeki engellerin kaldırılmasını içeren Güven Yaratıcı Önlemleri istişare etmeden elinizin tersiyle reddeden, ve ekonomik kalkınmamızı engelleyen;

Euro endeksli gelir, muhasebe birimi ve sermaye yapılarımıza ilişkin düzenlemeleri şeytanlaştırarak önleyen ve yüzde 300’lere varan enflasyon altında halkımızın fakirleşmesini göz ardı eden;

İçte siyasi istikrarsızlığı körükleyen, irademize ve demokrasimize zarar veren, kaos ve krizlerin özü olan bir Cumhurbaşkanısınız!”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ