Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kalkınma adı altında yapılan bu arsızlıkla bir parmağımızı ısıracağız, 10’u birden ağrıyacak”

“Kalkınma adı altında yapılan bu arsızlıkla bir parmağımızı ısıracağız, 10’u birden ağrıyacak”
  • KKTC
  • 05 Temmuz 2022

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Ferih Tel, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Canan Onurer ile Sabahın Haberleri’ isimli programa katılarak açıklamalarda bulundu.

“İSKELE’DE YAŞANANLAR, GİRNE’DE YAŞANANLARA BENZİYOR”

Deniz kirliliği ve plansız büyüme nedeniyle daha önce Girne’nin konuşulduğunun hatırlatan Tel, “İskele için ‘Girne’ye benzemesin, altyapısız ve plansız şekilde ilerlenmesin, kamusal alanlarımız korunsun’ diye sosyal medyadan paylaşım yapardım. Maalesef uyardığımız, öngördüğümüz, başkaların öngörmediği duruma gelmiş durumdayız” dedi.

İskele’de yaşananların Girne’de yaşananlara benzediğini ifade eden Yeşil Barış Hareketi Tel, planlama yapılmadığına vurgu yaptı.

“KANALİZASYON SULARI, DENİZLE BULUŞUYOR”

Yurt dışındaki insanların sahip olacakları ev sayısının Bakanlar Kurulu tarafından arttırıldığına işaret eden Tel, altyapının düşünülmediğini, İtfaiye, polis, okul, hastane durumunun ise planlanmadığına vurgı yaptı.

İskele deniz kıyısında kamusal alanın git gide daraldığını anlatan Tel, “Kamusal alanın daralmasından öte denize kirlilik yansıyor” dedi. Deniz kirliliğinin halk sağlığını etkilediğini, kanalizasyon sularının İskele’de denizle buluştuğunu söyedi.

Deniz suyu analizlerinin güncel olarak halka paylaşılmadığını ifade eden Tel, İskele’deki inisiyatifin 16 Haziran ‘da denizden numune alındığını, 26 Haziran’da ise Temel Sağlık Hizmetler Dairesi’nden kolis basili belirlendiğiyle ilgili yanıt geldiğini kaydetti.

“YAZIK EDİYORLAR”

Kanalizasyon suyunun hala daha denize akmaya devam ettiğini söyleyen Tel, yetkilileri bir kez daha göreve çağırarak, “Yazık ediyorlar.” dedi. İskele’ye yapılan yatırımların ana nedeninin güzel hava ve güzel deniz olduğunu dile getiren Tel, bu alanların kısıtlanmaya başladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Buralara ilgi azalacaktır. Kalkınma adı altında yapılan bur arsızlıkla bir parmağımızı ısıracağız 10’u birden ağrıyacak duruma geleceğiz.” dedi.

“LAPTA’DA ÇIKILAN İHALEDE PROJE VE ÇED RAPORU YOKTU”

Lapta Marina Otel ile ilgili de sözler sarf eden Tel, 2020 yılında bir ihaleye çıkıldığını, Yeşil Barış Hareketi olarak o ihaleye de ara emri aldıklarını hatırlatarak, “O ihale sonrasında halk olayları ‘jet skandalı’ ile takip etti, ülkeye aniden birileri kendi uçaklarını indirebildi, karantinasız ülkeye giriş yapabildi” dedi.

Lapta Belediyesi’nin 18 Nisan 2022 tarihinde yine bir ihaleye çıktığını anlatan Tel, ihale öncesi bir danışma toplantısı yapıldığını, toplantıya ise sivil toplum örgütlerinin davet edilmediğini söyledi.

Çıkılan ihalede proje ve ÇED raporunun olmadığını, bunun yasaya aykırı olduğunu ifade eden Tel, yine ara emri alındığını belirtti. Yeşil Barış Hareketi Başkanı Tel, birçok ülkede büyük projelerin yapıldığını ülkede denetleme sorunu olduğunu belirterek, belediyelerin kanalizasyonları denize dökebildiğinin altını çizdi.

Kantara ormanında çıkan yangınla da ilgili ifadeler kullanan Tel, yangında iki yol ayırımı yaptıklarını “Birincisi; ne hatalar, ne ihmaller ve ne yanlışların yapıldığı… ikincisi; ne eksiklerimizin olduğu, öngörünün ne olduğu ve yangının değerlendirilmesi…” diye konuştu.

“YANGINDAKİ KOORDİNASYONSUZLUK 2 GÜN BOYUNCA SÜRDÜ”

Koordinasyonsuzlun yangında 2 gün boyunca sürdüğünü söyleyen Tel, sivil halkalar çağrılar yapıldığını dile getirerek, sivil halkın elinden geleni yaptığını; fakat koordinasyon eksikliği olduğunu belirtti.

Yangınla ilgili ekipman eksikliklerini aldıklarını, Orman Dairesi’ne yapılan mevsimlik işçilerin ise siyasi olarak alındığını belirtti. Mevsimlik işçilerin birçok şeyi bilmemesine rağmen, kıyafet ve donanım olarak eksik olmasına rağmen ellerinden geleni yaptığını da ifade etti. Yangınların artarak devam edeceğini, önlem alınması gerektiğini söyleyen Tel, eksikliklerin giderilmesi gerektiğini de belirtti.

“ORMANLIK ARAZİNİN KİRALANMASI YASAK”

Yangının özel mülk içinde çıktığını hatırlatan Tel, “Neden bu 17 dönüm istimlak edilmedi?” sorusunu sordu. Tel, ormanlık arazilerilerde kiralamanın yasak olduğunun da altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ