Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Kadına yönelik şiddetle ilgili kapsayıcı, etkili ve sürdürülebilirlik politikalar yok”

“Kadına yönelik şiddetle ilgili kapsayıcı, etkili ve sürdürülebilirlik politikalar yok”
  • KKTC
  • 25 Kasım 2021

Girne Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Asbaşkan Sadiye Ada, ülkede kadına yönelik şiddetle ilgili kapsayıcı, etkili ve sürdürülebilir politikalar olmadığı eleştirisi yaparak, “Kadınların adil, güvenli ve barışçıl bir düzende yaşayabilmesi ve takvimlerden 25 Kasım’ın çıkması ümidiyle dayanışmalıyız” dedi.
Kadınların, eril yapıdan arınmış, insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir düzeni hak ettiğini vurgulayan Ada, şiddetin ortadan kaldırılması, şiddete uğrayan kadınların korunması ve olağan hayata kazandırılması için devletin, yerel yönetimlerin sorumlulukları olduğunu söyledi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Girne Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Asbaşkan Sadiye Ada, kadın sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanlarında düzenli eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.
Ada, oluşturulacak birimlerle şiddete maruz kalan kadınlarla psiko-sosyal destek görüşmeleri gerçekleştirilmesi gerektiğini de ifade ederek, şunları ekledi:
“İhtiyaç analizleri yapılarak kadınların ilgili destek mekanizmalarına yönlendirmesi, uzman personeller tarafından süreci yönetilen kadınlara; hukuki, sosyal ve ekonomik hakları konusunda yönlendirme/bilgilendirmeler yapılmalıdır. Şiddeti önlemeye yönelik faaliyetler kapsamında farkındalık çalışmaları yürütülmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ