Kaçaklar cezaevine gönderildi!

Kaçaklar cezaevine gönderildi!
  • KKTC
  • 5 Haziran 2024 16:36

KKTC’de ikamet izinsiz kaldıkları tespit edilen yabancı uyruklu Eyad Majed Ahmed Alashqar, Nyembo Kitwanga ve Jesse Ayetlanu Ndobegang tutuklanarak, bugün mahkemeye çıkarıldı.
Lefkoşa Adli şube’de görevli polis memuru Yusuf Bilgiç mahkemede olguları aktardı.
Polis, Mısır uyruklu Eyad Majed Ahmed Alashqar’ın 4 Haziran 2024 tarihinde saat 13.00 sıralarında
Lefkoşa Polis Müdürlüğü Muhaceret Şubesine mezuniyet işlemlerini yapmak üzere geldiğini ve yapılan kontrolde 30 Eylül 2023 tarihinden itibaren herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmayarak 188 gündür KKTC’de izinsiz olarak kaldığının tespit edildiğini söyledi. Polis memuru, Kongo uyruklu Nyembo Kitwanga’nın ise 4 Haziran saat 13.00’te Lefkoşa’da Cürümleri Önleme Şubesince yapılan kontrolde tespit edildiğini açıkladı. Polis, muhaceret kayıtlarında yapılan kontrolde zanlının 21 Şubat 2022 tarihinden beri 774 gün KKTC’de izinsiz olarak ikamet ettiğini belirlediklerini kaydetti.
Polis memuru, Kamerunlu zanlı Jesse Ayetlanu Ndobegang’ın da yine 3 Haziran tarihinde saat 12.20 sıralarında Lefkoşa’da bulunan Lokmacı Kara Giriş kapısından çıkış yapmak isterken, tespit edildiğini söyledi. Polis, muhaceret kayıtlarında yapılan kontrolde zanlının 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmayarak 430 gün KKTC’de izinsiz olarak ikamet ettiğini belirlediklerini dile getirdi.
Polis, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Muhaceret bölümünden yapılan soruşturma neticesinde ifade temin edildiğini belirtti. Soruşturmanın tamamlandığını, zanlıların serbest kalması halinde KKTC’de İzinsiz İkamet Etmek suçunu işlemeye devam edeceklerini kaydeden polis, davaları görüşülünceye deyin Merkezi Cezaevinde tutuklu kalmalarını talep etti.
Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, ikamet izinsiz suçunun 6 aya kadar hapis öngören ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir suç olduğunu belirterek, zanlıların 20 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ