Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

İşte ekonomik paket!

İşte ekonomik paket!

Başbakan Ünal Üstel, koalisyon hükümetinin ekonomik paketini açıkladı.

Üstel’in konuşmalarından satır başları:

Başbakanlık önünde bir sendikanın önünde günlerdir grev yapılıyor. Maliye bakanlığı ve bakanlar kurulu çalışmasıyla mağdur olan vatandaşların maaşları ödeniyor.

Elektrik açığını gidermek için 2 tane jeneratör ülkeye geldi. 10 gün içinde devreye girmesiyle açık giderilecek. Türkiye yetkililerine teşekkür ederim.

Halkın rahatlaması için küçük bir ekonomik destek paketi hazırlandı. Büyük bir rahatlama getirmese de halkımız derin bir nefes alacak.

Kredilere vergi borcu olanlar yararlanabilecek.

Birinci kredi paketi, 100 milyon TL işletme kredisidir. Vergi yükümlüsü gerçek ve tüzel işletmeler, azami 150 bin TL kredi kullanabilecek. Her krediye kredi garanti fonu tarafından yüzde 80 garanti sağlanacak. İlk 6 ay ödemesiz sabit faizli 42 ayda ödenecek. Faiz oranı yüzde 13’tür. Kredilerde faiz dışında komisyon benzeri masraf ve pul vergisi alınmayacak.

İkinci kredi 20 milyon TL değerinde, ilk kez iş kuracak veya işleri bulunan genç ve kadınlara kredi verilecek. Vergi yükümlüsü gerçek ve tüzel işletmeler, azami 150 bin TL kredi kullanabilecek. Her krediye garanti fonu tarafından yüzde 80 garanti sağlanacak.

Vergi yükümlüsü gerçek ve tüzel işletmeler, azami 150 bin TL kredi kullanabilecek. Her krediye garanti fonu tarafından yüzde 80 garanti sağlanacak

Üçüncü kredi paketi 20 milyon TL’dir. Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik güneş enerjisi elektrik kurma projesidir. Gerçek ve tüzel kişiler yaralanabilecek. Azami 200 bin TL kullanılabilecek. Yüzde 80 garanti verilecek. İlk 6 ay ödemesizdir. Vadesi 42 aydır. Faiz oranı yüzde 13’tür. Faiz dışında, masraf alınmayacaktır.

İhracatçılara yönelik 60 milyon TL’lik Türk Eximbank tarafından kredi verilecek. Faiz oranı yüzde 21 olacak. Faiz oranı yüzde 9.5’dur ve 60 ay vadelidir. Azami 275 bin TL kullanılacak.

İşyeri kredisi 120 aya kadar azami

Ticari taşıt 9.5 faiz azami bir milyon TL

Kadın girişimci kredisi yüzde 16 faiz, 36 ay vade ve 150 bin TL’dir

Genç girişimci kredisi yüzde 16 faiz 36 vade azami 350 bin TL’dir.

Mevcut işletmeler düşük faizli kredilere başvurabilir.

Sosyal yardım alanlara 2 bin TL, engelli maaşı alanlara 1 bin TL bayramlık verilecek. Sosyal yardım maaşı alanlara yılda bir kez yapılan hayat pahalılığı değişecek ve temmuzda da hayat pahalılığı verilecektir. Elektrik tarifelerinde fiyat artışı yapılması halinde engelli ve sosyal yardım maaşı alanlara artış uygulanmayacak artışı devlet karşılayacaktır.

Sektörlere yönelik teşvikler önümüzdeki günlerde halka açıklanacaktır.

Otelciler birliği ve sanayi odası tarafından 25 megavat güneş elektrik santral kurulmasına izin verilecek ve şebekeye dahil edilecektir.

5 kişiye kadar genç girişimci işverenlere, destek paketinden yararlanmaması halinde 3 ay boyunca yatırımları devlet tarafından karşılanacak.

Devlet ve vakıflara ait taşınmazların kiralarının bundan sonra TL olarak yapılması ve her yıl artışların yapılması düzenlenmiştir.

30 Haziranda gerçekleşecek hayat pahalılığı Temmuz sonunda maaşlara yansıtılacak.

İşverenlere katkı payı yeniden değerlendirilecek.

İhalelerde müteahhitlerin döviz krizinden etkilenmesinin önlenmesi ve sonuçlanması için düzenleme yapıldı.

Kooperatif Merkez Bankası ve Vakıflar Bankası’nda açılacak hesaplarda vatandaş ağaçlandırmaya katkıda bulunabilecek.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ