Reklam
Reklam

İstanbul ve İzmir sahil şeridi su altında kalabilir!

İstanbul ve İzmir sahil şeridi su altında kalabilir!

Küresel ısınma, buna bağlı olarak buzulların erimesi, önümüzdeki yıllarda deniz suyunun yükselmesine neden olacak. Uzmanlara göre bu yaklaşık 80 yıllık bir süre içerisinde gerçekleşebilir. Küresel Denge Derneği’nin 3 yılda hazırladığı rapora göre İstanbul ve İzmir’de sahil şeridi su altında kalabilir.

İstanbul’da Avrupa yakasında Beşiktaş, Fatih, Yenikapı; Anadolu yakasında Kadıköy, Maltepe gibi sahildeki yerler risk altında.

Yaklaşık 80 yıllık bir süre içerisinde küresel ısınmanın etkisiyle deniz suyusunun 1 metre yükselmesi ve kıyı şeridinin su altında kalabileceği öngörülüyor. Küresel Denge Derneği’nin 3 yıllık araştırması sonucunda “Deniz Seviyesi Yükselmesi” raporu hazırlandı.

Uzmanlar yıllar içerinde yükselmesi beklenen deniz suyunun İstanbul’da kıyılarda yer alan tarihi mekanlara zarar vereceği görüşünde. Avrupa yakasında Dolmabahçe Sarayı, Anadolu yakasında Beylerbeyi Sarayı verilen örnekler arasında. Yine uzmanlara göre bu tarihi mekanlarda önlem alınması gerkiyor.

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Avcı, “Anadolu Hisarı, Küçüksu Kasrı’nın bulunduğu kesim, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı bunlar yoğun etkilenmesi gereken alanlar. Bir kısmına müdahale etmeniz mümkün ama bazılarına gerçekten müdahale etmek de tarihi özellikleri açısından çok farklı yöntemler kullanması gerekecek.

İzmir’in kıyı şeridinin de İstanbul gibi tehlike altında olduğunu söyleyen Avcı, “Kordonboyu Yunuslar İstasyonu’nun olduğu yer. Alsancak Karşıyaka civarında bu sefer biz oradaki yolun kenardaki rekreasyon alanlarının daha yüksek seviyeye çıkartılması gerekeceğini bir dolgu alanına takviye edilmesi gerekeceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlar, Deniz seviyesinin yükselmesine karşı iskelelerde ve iskelelere yakın yerde bulunan metro girişlerinde de önlemler alınması gerektiği görüşünde.

NTV

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ