Reklam
Reklam

İsrail’den KKTC-SİHA üssü itirafı: “Etkimizi azaltır”

İsrail’den KKTC-SİHA üssü itirafı: “Etkimizi azaltır”

Türkiye’nin SİHA alanında elde etmiş olduğu muvaffakiyet, dünyayı sarsmaya devam ediyor. KKTC’nin SİHA üssü olarak kullanılma durumunun gündeme gelmesi son olarak İsrail’de geniş yankı uyandırdı. İsrailli niyet kuruluşu INSS “Türkler Kıbrıs’ı SİHA üssü haline getirirse, etki alanımız daralır” dedi.

“DEĞİŞTİRME GİRİŞİMİ”

INSS, “Erdoğan alandaki gerçekleri lisana getiriyor: Kıbrıs problemini çözmek için bir paradigmayı değişiklik yapma girişimi” başlıklı bir tahlil yayımladı.

Türkiye’nin adadaki aktifliğinin artmasının İsrail’i negatif etkileyeceğini ve hareket alanını kısıtlayacağı öngörüsünde bulunan INSS muharrirleri Galia Lindenstrauss ve Rami Daniel, şu değerlendirmelere yer verdi:

“ERDOĞAN ALANA İNDİ”

Türk Cumhurbaşkanı Kıbrıs sıkıntısına “iki devletli bir çözümü” teşvik etmek için daha oldukca çalışıyor. Erdoğan’ın Şimal Kıbrıs ziyaretiyle durumu değiştirebilmek için şimdiden alanda çalışıyor. Şimdiye kadar milletlerarası toplumun eforları tahlile kavuşturamamıştır.

HAREKET ALANIMIZI AZALTACAK

Cenup Kıbrıs son on yılda İsrail’in yakın bir ortağı haline geldi, bundan dolayı İsrail adada olup bitenlerle yakından ilgileniyor. Bunun ötesinde, kuzeyde bir hava üssünün ve bir Türk deniz üssünün açılmasıyla adadaki Türk denetimi güçlendirilecek ve bu gelişmeler İsrail’in hareket alanı üstünde de tesirleri olacak.

“TÜRKİYE’NİN NİYETİ DİKKATE ALINMALI”

Türkiye’nin kuzeydoğu Kıbrıs’ta insansız hava araçları için inşa etmiş olduğu askeri üs ve kuzeyde bir Türk deniz üssü kurma niyeti mevzusu dikkate alınmalı. Kıbrıs problemi, daha geniş bölgesel ilgiyi ve takip edeni hak ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ