İskeleliler, horon ve kemençeye doydu

İskeleliler, horon ve kemençeye doydu
  • KKTC
  • 6 Temmuz 2024 16:29

İskele Festivali bu yıl 28.’si düzenlenen Karadenizliler Gecesi ile devam etti. Gecede sahne alan Karadenizli şarkıcı Selçuk Balcı seslendirdiği şarkılarla İskelelilere unutulmaz bir gece yaşattı.

52. Geleneksel İskele Festivali bu yıl 28.’si düzenlenen Karadenizliler Gecesi ile devam etti. Gecede sahne alan Karadenizli şarkıcı Selçuk Balcı seslendirdiği şarkılarla kendisine hayran bıraktı. 7’den 70’e, yerli&yabancı herkesi 5 yıl aradan sonra buluşturan Karadenizliler Gecesi’nde horon ve kemençeye doyuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan gecede Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi ile İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi de büyük beğeni topladı.

İSKELE FESTİVALİ 28. KARADENİZLİLER GECESİ İLE DEVAM ETTİ

Festivaller Festivali İskele Festivali’nin olmazsa olmazlarından, Karadenizliler Gecesi bir kez daha adanın dört bir yanındaki Karadenizlileri, Karadeniz sevdalılarını, 7’den 70’e, yerli ve yabancı herkesi İskele’de buluşturdu. İskele Açık Hava Kültür Merkezi’nde ki geceye, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve meclis üyelerinin yanı sıra Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Civelek, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir, Gazimağusa Polis Müdürlüğü, Adli Şube Müdürü İlhan Kuş, Karadeniz Kültür Derneği üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.  Karadeniz’in sevilen sanatçısı Selçuk Balcı’nın sahne aldığı gecede sahne bir an olsun boş kalmadı. Konsere katılanlar, kemençe eşliğine horon tepmenin keyfini çıkardılar.

CİVELEK: “FESTİVALİN BİR PARÇASI OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Konuşmasına İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Meclis Üyesi ve tüm İskele Belediyesi teşekkür ederek başlayan Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Civelek, 5 yıl aranın ardından Karadenizliler Gecesi’ni özelde İskele, genelde ise Kıbrıs Türk Halkı ile buluşturuyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Böylesi köklü bir organizasyonun bir parçası olmaktan da ayrıca mutlu olduklarını ifade eden Civelek, ancak böylesi organizasyonların kolay yapılmadığının altını çizdi.  Civelek, gecelerinin dört dörtlük olması için hiçbir şeyden kaçınmayan, derneklerine her türlü imkânı sağlayan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na teşekkür etti.

SADIKOĞLU: “DOSTLUK, KARDEŞLİK VE BİRLİKTELİK HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da konuşmasında 5 yıllık bir aranın ardından adanın dört bir yanından Karadenizlileri ve Karadeniz sevdalılarını, İskele’de, İskele Festivali’nde ağırlıyor olmanın duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirdi. Başkan Sadıkoğlu, konuşmasında şunlara yer verdi: “Yarım asır önce biz Kıbrıslı Türklerle, Karadeniz’in birçok bölgesinden adamıza gelen siz kıymetli Karadenizlilerin arasında başlayan dostluk, birliktelik ve kardeşlik her geçen gün büyüyor, birbirimize olan güven, sevgi, saygı ve fedakarlıksa ilk günkü tazeliğini koruyor. Sıcakkanlı, cana yakın ve misafirperver, etle tırnak gibi olduğumuz Karadeniz insanı ile birlikte aynı bayrağın altında, aynı havayı solumak bizler için kıymetli olduğu kadar gönülden gönüle kurduğumuz kardeşlik köprüsü de bir o kadar önemli. “

SELÇUK BALCI, UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI

Gecenin finalinde ise sahneye Karadeniz şarkılarının sevilen ismi kendisi de Karadenizli olan Selçul Balcı çıktı. Sahnede kaldığı süre boyunca kemençeyi elinden bırakmayan şarkıcı, seslendirdiği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı. Konsere katılanlar, kemençe eşliğine horon tepmenin keyfini çıkardılar.

52. GELENEKSEL İSKELE FESTİVALİ YARIN SONA ERECECEK

5 yıllık aranın ardından 28 Haziran’da başlayan ve bu yıl 52.’si düzenlenen Geleneksel İskele Festivali, yarın sona erecek. Sabahtan akşama kadar yine birçok etkinliğin olacağı festivalin kapanış konserini ise Simge Sağın verecek. İskele Ecevit Meydanı’nda saat 22.00’da başlayacak konser ücretsiz izlenebilecek

Sosyal Medyada Paylaş
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ