İrlanda Dışişleri Bakanı Martin, Filistin devletini bu ay tanıyacaklarını söyledi

İrlanda Dışişleri Bakanı Martin, Filistin devletini bu ay tanıyacaklarını söyledi

İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Micheal Martin, ülkesinin mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanıyacağından emin olduğunu söyledi, ancak gün vermedi.

Newstalk radyosuna konuşan Martin, “Ay sonundan önce Filistin devletini kesinlikle tanıyacağız.” ifadesini kullandı.

AB ülkeleri İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta liderleri, mart ayında yaptıkları ortak bir açıklamada, Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını belirtmişlerdi.

İrlanda, uzun süredir Filistin devletini resmen tanımaya prensipte bir itirazı olmadığını dile getiriyordu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırıları ise konuya yeni bir ivme kazandırdı ve dünyada Filistin devletinin tanınması çağrıları hız kazandı.

AB üyesi ülkeler, Orta Doğu’daki kalıcı barış için iki devletli çözümün şart olduğunu belirtiyor.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçen hafta yaptığı açıklamada, İspanya, İrlanda ve Slovenya’nın 21 Mayıs’ta Filistin devletini tanımayı planladıklarını, diğer ülkelerin de bunu takip edebileceğini dile getirmişti.

Ancak İrlanda Dışişleri Bakanı, dünkü açıklamasında kesin bir tarih vermedi.

“Kesin tarih belirsiz zira Filistin devletinin birlikte tanınması konusunda bazı ülkelerle hala görüşmelerimiz devam ediyor.” diyen Martin, “Kesin tarih önümüzdeki birkaç gün içinde netleşecek ama bu ay sonundan önce mutlaka olacak.” ifadelerini kullandı.

Filistin devletini resmen tanımadan önce ayrıntıları tamamlamak üzere diğer ülkelerdeki mevkidaşlarıyla istişarelerde bulunduğunu söyleyen Martin, şöyle devam etti:

“Bugün bazı dışişleri bakanlarıyla bu konunun nihai ayrıntıları hakkında istişarelerde bulunacağım. Bunu Arap barış girişimi bağlamında, iki devletli çözüm yolunda ve genel olarak Filistin halkına kendi kaderini tayin hakkını desteklediğimize dair bir mesaj vermek için yapıyoruz.”

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in geçen ay Dublin’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülkenin birlikte hareket edeceğini söylemişti.

Harris, “Adım attığımızda, kararımıza ağırlık kazandırmak ve en güçlü mesajı vermek için bunu, olabildiğince çok sayıda ülkeyle birlikte yapmak istiyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

-Filistin’i halihazırda 8 AB ülkesi tanıyor

İspanya’nın öncülük ettiği ve lobi çalışmaları yürüttüğü Filistin devletinin resmen tanınması girişimine İrlanda, Slovenya, Malta ve Norveç’in destek verdiği biliniyor.

Filistin devletini halihazırda Bulgaristan, Polonya, Çekya, Romanya, Slovakya, Macaristan, Güney Kıbrıs ve İsveç olmak üzere sekiz AB üyesi tanıyor.

İsrail, Filistin’in tanınması planının “savaşın müzakere yoluyla çözülmesi şansını azaltacak bir terörizm ödülü” olduğunu iddia ediyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ