Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler Waltham Forest Belediyesi’ni protesto etti

İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler Waltham Forest Belediyesi’ni protesto etti

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, 15 Kasım’da Waltham Forest Belediyesi önündeki direğe çektikleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetibayrağının, Rumların tepkilerinin ardından indirilmesi emrini veren Belediye Başkanı Grace Williams’ı protesto etti.

Başkent Londra’daki Waltham Forest Belediye binası önünde toplanan çok sayıda Kıbrıslı Türk, ellerinde KKTC ve Türkiye bayraklarıyla “Adalet istiyoruz”, “Elinizi bayrağımızdan çekin, kimliğimizden çekin”, “Biz varız. Kıbrıs Türküyüz”, “Irkçılığa hayır” sloganları attı.

Gösteriye katılan Kıbrıslı Türkler, Belediye Başkanı Williams’ın da istifasını talep etti.

Protestoya katılanlardan eski İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal, burada yaptığı açıklamada, İngiltere’nin KKTC’yi resmi olarak tanımadığı gerekçesiyle bayraklarının indirildiğini söyleyerek, bölgede birçok etnik grubun yaşadığını ve bu grupların bayraklarının özel günlerde asıldığına işaret etti.

Kemal, Kıbrıslı Türklerin de bayrağını dalgalandırmak için talepte bulunduğunu ve bu talebin kabul edildiğini fakat daha sonra bayrağın indirildiğini anlatarak, KKTC bayrağı indirildikten sonra hiçbir şekilde kendilerinden özür dilenmediğini, buna karşılık, bayrağın indirilmesi talebinde bulunan kişilerden özür dilendiğini söyledi.

Kemal, “Bu çok büyük bir saygısızlıktır. Bayrağımızı sürükleyerek sepetin içerisine ambara attılar. Bizim bayrağımız bizim kimliğimizdir. Bizler varız. Bunu bir şekilde kabul etmeleri gerekiyor. Onlardan özür dilemelerini istiyoruz. Bayrağımızın tekrardan yukarıya çekilmesini istiyoruz” dedi.

Bayrağın indirilmesi talimatını veren Belediye Başkanı Grace Williams’ın da istifasını istediklerini söyleyen Kemal, belediye konsey üyelerinin bir toplantı gerçekleştireceğini ve bu toplantıda üyelerin Kıbrıs Türklerinin şikayet ve taleplerini dile getireceklerini aktardı.

Olumlu bir cevap beklediklerini söyleyen Kemal, “Eğer olumlu cevap alamazsak, bunun arkası gelecek. Gerekirse her sene buraya gelip protesto edeceğiz” dedi.

Öte yandan internet üzerinden başlatılan bir imza kampanyasında Belediye Başkanı Williams’ın Türk karşıtı küçük bir ırkçı grubun şikayetlerine boyun eğdiği belirtildi.

İngiltere’nin Tibet’i de tanımadığı ancak Williams’ın Tibet bayrağına izin verdiğine dikkati çekilen kampanya metninde, Belediye Başkanı’nın Kıbrıslı Rumları öncelikli kabul ettiği ve özür açıklamasındaki ifadelerin “ırkçı ve İslamofobik” olduğu savunuldu.

Artık görevde kalamayacağı kaydedilen Williams’ın istifası da istenen metinde, “Ayrıca Waltham Forest Belediyesi’nin, beldede yaşayan Kıbrıs Türkü asıllı binlerce sakinden özür dilemesini talep ediyoruz. Irkçılığın ve ayrımcılığın hiçbir medeni toplumda yeri yoktur” ifadesi kullanıldı.

Kampanyada şimdiye kadar 2 bin 800’den fazla imza toplanırken, “http://north-cyprus-exists.com/walthamforestcouncil.html” adresinden de Kıbrıslı Türklerden belediyeye ulaşarak şikayette bulunulması istendi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ