İngiltere’de Seçim Sonucu Kesinleşti!

İngiltere’de Seçim Sonucu Kesinleşti!

İngiltere’deki seçimde Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara geldiği kesinleşti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı. Boris Johnson ise 5 ayda hem başbakan olma hem zafer elde etme başarısı kazandı

Sandık çıkış anketlerine göre, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017’de kazandığı 262 sandalyeden 71’ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

Muhafazakarların, parlamentodaki sandalye sayısında büyük üstünlük sağlaması, dış başında İngiltere’nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher’in altın çağını yaşadığı 1980’li yıllardaki zaferine benzetildi.

REKOR SAYIDA KADIN AVAM KAMARASI’NDA

İngiltere’deki seçimlerde, Avam Kamarası’na rekor sayıda kadın milletvekili seçildi. Sayı tam olarak bilinmemekle beraber, daha önceki kayıtlardaki 208’i geçtiği aktarıldı.

CORBYN İSTİFA KARARINI DUYURDU   

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise ilk tahminlere göre 200 sandalye ile ikinci oldu. İşçi Partisi, 2017’de 262 sandalye kazanmıştı. Bu seçimle tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

ŞAŞIRTAN İSTİFA KARARI

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, partisini bir sonraki seçime götürmeyeceğini ve Başbakan Boris Johnson’a kaybetmenin ‘çok büyük hayal kırıklığı yarattığını’ söyleyerek, “Bu sonuç açıkça İşçi Partisi için hayal kırıklığı yaratan bir geceydi.” dedi.

JOHNSON BREXIT İÇİN YENİ YETKİ VERDİ

İngiltere’deki erken genel seçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson, hükümetinin Brexit’i gerçekleştirmek için yeni ve güçlü bir yetki elde ettiğini söyledi.

Seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Johnson, “Bu aşamada, bu tek ulus Muhafazakar Parti hükümetine, sadece Brexit’in gerçekleştirilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiği görünüyor.” dedi.

Johnson, sonucun İngiliz halkının demokratik iradesine saygı duyma, ülkeyi daha iyi bir hale getirme ve tüm halkın potansiyelini ortaya çıkarma şansı veren tarihi bir seçim olacağına işaret ettiğini belirtti.

Başbakan, “Şimdi yapacağımız şey budur ve eğer sandık çıkış anketlerindeki gibi (parlementoya) geri dönecek kadar şanslıysak, o zaman işimiz bugün başlayacak.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Johnson, Batı Londra’daki seçim bölgesinde oy oranını 1,8 puan artırarak 7 bin 210 oy farkla ve toplam da 25 bin 251 oyla yeniden Avam Kamarası’na seçildi.

İngiltere’de bir seçim bölgesinde en çok oyu alan parti, kendisini takip eden partilerin oyuna bakılmaksızın tüm oyları almış sayılıyor. Bu basit çoğunluk sisteminde 650 sandalyelik Avam Kamarası’na 326 milletvekili sokan parti tek başına hükümet kuruyor. Her seçim bölgesinden bir milletvekilinin çıktığı ülkede, ortalama her 72 bin kişiye bir temsilci düşüyor.

BORIS JOHNSON VE GAZETECİLİKLE BAŞLAYAN KARİYERİ

Boris Johnson, gazetecilikten siyasete tüm kariyerinde hep “renkli” ve “tartışmalı” bir isim olmayı başardı.

Damat Ferit Paşa kabinesinde İçişleri Bakanlığı yapan, İstiklal Savaşı’na karşı muhalif yazılar kalem alan ve İngiliz Muhipler Cemiyetinin kurucusu Ali Kemal Bey’in torununun çocuğu olan, tam ismiyle Alexander Boris de Pfeffel Johnson, Muhafazakar Partinin yeni lideri oldu. 

1964 doğumlu Johnson, İngiltere’de siyasetçi sınıfının yetiştiği iki önemli okul kabul edilen Eton Lisesinde ve Oxford Üniversitesinde eğitim gördü. Johnson, mezuniyetinin ardından aile bağlantılarını kullanarak The Times’ta gazetecilik kariyerine başladı. Gazetecilik kariyeri kısa süren Johnson, hazırladığı yalan haber nedeniyle işten kovuldu.

Bunun ardından Daily Telegraph gazetesine geçen Johnson, bu basın kuruluşunun Brüksel muhabiri oldu. Johnson’ın AB karşıtlığı da bu dönemde imza attığı haberlerle kendini göstermeye başladı. 

Johnson, gazetecilik kariyerinde Daily Telegraph’ın editör yardımcılığına ve Spectator dergisinin editörlüğüne kadar yükseldi.

SİYASETE UZANAN HIRSI

Johnson kariyer değişikliğiyle 2001’de Muhafazakar Parti milletvekili olarak siyasete adım attı. Avam Kamarasında 2 dönem görev yapsa da ön plana çıkmayı başaramadı.

Johnson, ilk büyük başarısını 2008’de Londra Belediye Başkanı seçilerek elde etti. Bu görevi de 2 dönem sürdüren Johnson’ın akıllarda kalan “icraatı” ise 2012 Londra Olimpiyatları sırasında Victoria Parkı’na kurulan 45 metre yüksekliğindeki eğlence halatında asılı kalması oldu ancak Johnson, başka siyasetçilerin “karizmasını çizecek” bu sahneyi bile popülaritesini artıracak bir şova dönüştürmeyi başardı.

Belediye başkanıyken 2015’te ziyaret ettiği Tokyo’da katıldığı “dostluk maçı”nda 10 yaşındaki bir çocuğu ezip geçmesi veya 2016’da milletvekiliyken başka bir dostluk maçında eski Alman milli futbolcu Maurizio Gaudino’yu kafa atarak yere sermesi, Johnson’ın “kazanma hırsının” göstergeleri sayıldı.

Johnson’a, Cameron’dan görevi devralan May’in kabinesinde Dışişleri Bakanlığı görevi verildi.

Başbakan olarak dış politikada “Küresel İngiltere” sloganıyla ülkeyi Avrupa dışı dünyaya daha fazla açmayı vadeden Johnson, ABD ile “özel ilişkinin” de altını sık sık çizdi. Johnson’ın ABD ile ilişki konusundaki ısrarcı tavrı, İngiltere’yi bir ABD “uydusuna” dönüştürebileceği endişesini de doğurdu. Johnson bakanlık dönemi boyunca tartışma yaratan adımlarıyla gündemde kalmayı başardı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ