Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Hindistan: “Üçüncü dalga kaçınılmaz”

Hindistan: “Üçüncü dalga kaçınılmaz”

Hindistan, ilk olarak Mart ayında orada keşfedilen corona virüsün “çift mutasyonun” ülkedeki ölümcül ikinci dalgayla “bağlantılı” olabileceğini açıkladı. Çifte mutasyona uğrayan B.1.617 varyantını içeren örnekler en yüksek vaka sayılarına sahip eyaletlerde bulundu. Bununla birlikte Hindistan, son 24 saat içinde 412 bin rekor yeni vaka ve 3 bin 980 ölüm bildirdi. Hükümetin en üst düzey bilimsel danışmanı ise üçüncü bir dalganın kaçınılmaz olduğu konusunda uyardı.

“ÜÇÜNCÜ BİR DALGANIN MEYDANA GELMESİ KAÇINILMAZ”

Hindistan’da vaka sayıları rekor kırmaya devam ediyor. Ülke son 24 saat içinde 412 bin yeni vaka ve 3 bin 980 ölüm bildirdi. Hükümetin en üst düzey bilimsel danışmanı K. VijayRaghavan ise üçüncü bir dalganın kaçınılmaz olduğu konusunda uyardı.

K. VijayRaghavan, uzmanların vakalardaki artışın “vahşiliğini” tahmin etmediğini belirterek, “Virüsün dolaşımdaki yüksek seviyeleri göz önüne alındığında, üçüncü aşama kaçınılmazdır. Ancak bu üçüncü aşamanın hangi zaman ölçeğinde gerçekleşeceği net değil. Yeni dalgalara hazırlanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Hindistan: Ülkedeki yıkıcı Covid-19 salgını ile çifte mutasyona uğrayan corona virüs varyantı bağlantılı - 3

Bununla birlikte, virüsün ikinci dalgası, hali hazırda ülkedeki sağlık sistemini çöktürdü; hastane yataklarında, tıbbi oksijen  ve krematoryum alanlarında büyük bir kıtlığa yol açtı.  Bazı eyaletler yerel tecrit ve sokağa çıkma yasakları ilan etti, ancak hükümet, ekonomi üzerindeki etkisinden korktuğu için ulusal bir karantina  uygulamaya isteksiz davrandı.

ÇİFTE MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS HİNDİSTAN’IN HANGİ EYALETLERİNDE GÖRÜLDÜ?

Hindistan’da corona virüsün sıralanan yaklaşık 13 bin örneğinin  3.500’den fazlasınıda  B.1.617 de dahil olmak üzere endişe verici varyantlar olduğu bulundu. B.1.617 varyantının, Maharashtra, Karnataka, Batı Bengal, Gujarat ve Chhattisgarh dahil olmak üzere birçok eyalette dalgalanma bildirdiği bildirildi.

Ancak, bir aydan fazla bir süredir Delhi, varyantın mevcut artışla hiçbir bağlantısı olmadığı konusunda ısrar etti. Virolog Dr Shahid Jameel daha önce BBC’den Vikas Pandey’e, Hindistan’ın ciddi şekilde mutasyonlara oldukça geç bakmaya başladığını ve sıralama çabalarının yalnızca Şubat 2021’in ortalarında “düzgün bir şekilde başlatıldığını” söyledi.

Hindistan: Ülkedeki yıkıcı Covid-19 salgını ile çifte mutasyona uğrayan corona virüs varyantı bağlantılı - 6

Diğer taraftan merkez hükümet mutasyonla vakaların artışı arasındaki bağlantıyı kabul etse de, Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’nden Sujeet Singh, “Epidemiyolojik ve klinik korelasyonu tam olarak kurulmamıştır. Korelasyon olmadan, herhangi bir artışla doğrudan bağlantı kuramayız. Bununla birlikte, eyaletlere halk sağlığı tepkisini güçlendirmelerini tavsiye ettik.  Bu kapsamda testleri artırmalarını ve kalabalıkları karşı önlem almalarını bildirdik” dedi.

MUTASYONLU VİRÜSÜN DOLAŞIMDA OLDUĞU EYALETLERDE EN YÜKSEK GÜNLÜK ÖLÜ SAYILARI BİLDİRİLDİ

Öte yandan, son bir gün içinde ülkede mutasyonlu virüsün dolaşımda olduğu bir dizi eyalet tek bir günde en yüksek ölüm rakamlarını açıkladı. Bu eyaletler arasında Uttar Pradesh, Haryana ve Pencap’ın kuzey eyaletleri,  Tamil Nadu ve Karnataka yer aldı. Pandemi boyunca en yüksek vaka yüküne sahip olan batıdaki Maharashtra eyaleti ise 920 ölüm bildirdi.

Hindistan: Ülkedeki yıkıcı Covid-19 salgını ile çifte mutasyona uğrayan corona virüs varyantı bağlantılı - 8

DÜNYADAKİ COVİD-19 ÖLÜMLERİNİN DÖRTTE BİRİ HİNDİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİ

Ancak uzmanlar, testlerin azalması ve ölümlerin eksik raporlanması nedeniyle rakamların çok daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’ın geçen hafta dünya çapında bildirilen corona virüs vakalarının neredeyse yarısını ve ölümlerin dörtte birini oluşturduğunu söyledi. Bu hafta Londra’daki G7 Dışişleri Bakanları toplantısına seyahat eden Hintli bir heyet ise  iki üyesinin Covid-19 testi pozitif çıkması sonrasında kendini izole ediyor. Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar heyetle birlikte Londra’ya gitti ve zirvenin geri kalanına sanal olarak katılacağını söyledi.

Hindistan: Ülkedeki yıkıcı Covid-19 salgını ile çifte mutasyona uğrayan corona virüs varyantı bağlantılı - 9

HİNDİSTAN’DA AŞILAMADA SON DURUM

Hindistan başlangıçta Temmuz ayına kadar 300 milyon kişiyi aşılamak istiyordu, ancak dozların yetersizliği nedeniyle aşılanan insanların sayısında  dramatik bir düşüş oldu. 1,4 milyarlık nüfusun yalnızca 269 milyonu  iki doz,  128 milyonu ise tek doz aşı oldu.  

Ülkedeki aşı stokları neredeyse tükendi ve şu anda  45 yaşın altındaki yetişkinler, aşı randevusu  almak için mücadele ediyor.

Öte yandan uzmanlar, kilitlemelerin ve aşıların salgından  tek çıkış yolu olduğunu, ancak hükümetin  hemen harekete geçmesi gerektiğini söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ